Vicepremiérka Remišová: Inovatívne projekty šiestich slovenských vedeckých tímov získali podporu 375 000 dolárov v rámci spolupráce s Massachusetts Institute of Technology

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MIRRI SR navýšilo podporu do MIT fondu o sumu 150 000 USD a umožnilo tak realizáciu všetkých kvalitných projektov

MIRRI |MM|  Investujeme do výskumu a inovácií. Navýšili sme podporu do spoločného fondu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a svetoznámej univerzity Massachusetts Institute of Technology na sumu 375 000 USD. Podporu tak mohli získať všetky prihlásené kvalitné projekty. Tie prešli prísnym posudzovaním zo stany Massachusettskej univerzity.

Teší ma pozitívna spätná väzba k vysokej kvalite našich vedeckých tímov zo strany samotnej univerzity. Spolupráca s MIT je pre slovenských vedcov atraktívnou príležitosťou. Vďaka nej sa našim vedcom otvorila možnosť získať skúsenosti na pôde jednej z najprestížnejších univerzít sveta. Ak chceme patriť medzi úspešných, musíme investovať do inovácií, nových odvetví, odvážnych projektov. Inovačné riešenia, a nielen technologické, chceme dostať do regiónov, aby priamo tam ľudia vďaka nim získali pracovnú perspektívu hodnú 21. storočia, vyššie mzdy a lepšiu kvalitu života, povedala vicepremiérka a ministerka Veronika Remišová, pod ktorej rezort patrí aj inovačná diplomacia.

Vedecké akademické tímy zo Slovenska prejavili záujem o spoluprácu s Massachusettskou univerzitou a zaslali vysoko kvalitné projekty. Do prvej výzvy sa prihlásili 4 univerzity a SAV – Ekonomická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Komenského univerzita v Bratislave, Slovenská akadémia vied. Na hodnotenie predložili šesť projektov.

Odborným hodnotením prešlo všetkých šesť projektov, keď MIT komisia vyhodnotila zaslané projekty ako vysoko kvalitné: https://misti.mit.edu/faculty-funds/past-seed-fund-winners.

Slovenské vedecké tímy chcú v spolupráci s americkými kolegami riešiť projekty v oblasti predĺženia životnosti polovodičových batérií, či monitoringu odpadových vôd. Skúmať chcú aj dôsledky automatizácie na trh práce v USA a EÚ, ale aj hľadať nové matematické metódy pri modelovaní správania a vlastností mnohých prírodných a umelo vyrobených materiálov. Zamerajú sa však i na výskum a zmenu štruktúry materiálov a  zmeny ich vlastností na úrovni atómov, či vzťahy medzi biomateriálmi a ich schopnosť pôsobiť na životné prostredie.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR uzatvorilo v decembri 2021 dohodu s Massachusetts Institute of Technology a zriadili fond s cieľom financovať spoločné projekty a výskumnú spoluprácu. Slovensko vložilo do fondu jednorazový vklad z rozpočtu inovačnej diplomacie vo výške 225 000 amerických dolárov.

MIRRI sa rozhodlo navýšiť zdroje do fondu o sumu 150 000 USD, aby mohli byť podporené všetky kvalitné a prihlásené projekty. Navýšenie zdrojov tak umožnilo podporiť viac projektov už v tejto prvej výzve. Zároveň sa tým umožní navýšenie balíka zdrojov aj pre ďalšiu výzvu, ktorá prebehne v závere roka 2022, prípadne na výzvu v roku 2023, ak nedôjde k vyčerpaniu týchto zdrojov v roku 2022.

„Podpora do vedy, výskumu a inovácií je pre Slovensko kľúčová. Kvalitné vedecké projekty podporujeme priamo spoluprácou s jednou z najprestížnejších univerzít sveta, ktorá vychovala takmer 100 laureátov Nobelovej ceny či 41 astronautov. Ale aj v rámci nového eurofondového obdobia – z Programu Slovensko. V rámci neho sme alokovali na podporu vedy, výskumu a inovácií takmer 1,8 miliardy. Na podporu slovenských vedcov a zlepšovanie kvality ich práce pôjde suma 160 000 miliónov eur,“ priblížila podporu pre slovenskú vedu vicepremiérka Remišová.

O MIT fonde

MIT – Slovakia Seed Fund pomáha slovenským vedcom a študentom nadviazať spoluprácu s partnermi z MIT. Umožňuje podporiť základný výskum vo všetkých oblastiach pôsobnosti Massachuettskej univerzity, teda v prírodných, humanitných vedách, umeleckých a spoločenských vedách, v manažmente, v ekonómii, informatike, technických vedách, v architektúre a plánovaní.

Ide o financovanie spoločných projektov medzi fakultami a študentami MIT so slovenskými verejnými školami, univerzitami a verejnými výskumnými inštitúciami. Slovenská strana je v pozícii spolužiadateľa. Žiadateľmi o podporu môžu byť verejno-výskumné inštitúcie, ale do spoluprác musia pribrať samotných študentov, či pracovníkov vo výskumnom ústave.

Slovensko vložilo do fondu pri jeho vzniku sumu 225 000 USD s predpokladom každý rok vyhlásiť výzvu v objeme 75 000 USD. V rámci každej výzvy mali byť podporené dva až tri projekty v hodnote 30 000 USD na projekt.

Prvá výzva bola otvorená od septembra do decembra 2021.  Jej výsledkom je podpora pre šesť úspešných a kvalitných projektov. Nasledujúca výzva bude vyhlásená koncom roka 2022.

Vedecké tímy môžu prostriedky z fondu využívať 20 mesiacov na financovanie krátkodobých výskumných stretnutí partnerov projektu formou osobných stretnutí, workshopov, rozhovorov, brainstormingu medzi fakultami a študentami MIT so slovenskou stranou projektu. Zvyčajne ide o jedno alebo dvoj-týždňové vzájomné pracovné cesty.

V súčasnosti je v spolupráci s Massachuasetts Instittute of Technology  zriadených 24 fondov na podporu vedy a výskumu. Okrem Slovenska má fond zriadený aj Belgicko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Poľsko, Taliansko a ďalšie krajiny EÚ a sveta.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img