ISSN 1337-8481

sobota, 24. februára, 2024

Prácu si našlo už 13 % odídencov, 40 % pozícií obsadených odídencami však vyžaduje len základné vzdelanie

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

ISP |MM|  Vojnoví utečenci z Ukrajiny, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, získali zároveň jednoduchší prístup na slovenský trh práce. Inštitút sociálnej politiky sa bližšie pozrel na ich uplatňovanie na slovenskom trhu práce.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pravidelne na týždennej báze informuje o počte zamestnaných odídencov. Inštitút sociálnej politiky sa pre potreby analýzy detailnejšie pozrel na obdobie k 23. aprílu 2022, kedy si prácu na Slovensku našlo 5 254 odídencov. Zamestnanosť z celkového počtu 37 190 osôb vo vekovej skupine 18 až 64 rokov tak dosiahla výšku 13 %. Miera zamestnanosti je však rôzna pre rôzne vekové skupiny. Zatiaľ čo zo žien vo veku 50 rokov pracovalo až 20 %, zamestnanosť žien v reprodukčnom veku, v ktorom sa zvyknú starať o malé deti, bola zhruba polovičná. Špecifickou výzvou pre úspešnú integráciu vojnových utečencov a utečenkýň bude preto podpora formálnej ranej starostlivosti a vzdelávania.

Odídenci sa zatiaľ uplatňujú najmä na pozíciách vyžadujúcich nízku a strednú kvalifikáciu. Až 40 % pozícií obsadených odídencami vyžaduje len základné vzdelanie. Najviac sú obsadzované manuálne pozície, ktoré nevyžadujú jazykové zručnosti. Montážny pracovník v strojárskej výrobe predstavuje 11 %, upratovač 8,2 % a pomocník v kuchyni 6,6 % pozícií obsadených odídencami.

„Toto je v súlade so skúsenosťami z iných krajín,“ komentuje Marcela Veselková, riaditeľka odboru prierezových stratégií a koncepcií Inštitútu sociálnej politiky. „Oproti poslednému pracovnému miestu v domovskej krajine máva prvé pracovné miesto utečencov v novej krajine nižšie nároky na kvalifikáciu. Očakávame však, že mnohým utečencom sa postupne podarí posunúť na pozície, ktoré viac zodpovedajú ich kvalifikácii a zručnostiam.“

Analytický komentár si môžete prečítať na webovej stránke Inštitútu sociálnej politiky tu: Habel_Veselkova_2022_Zamestnanost_odidencov.pdf (institutsocialnejpolitiky.sk)

 

– – –

 O Inštitúte sociálnej politiky

Inštitút sociálnej politiky je hlavný analytický útvar Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Venuje sa analýzam sociálnych politík, politík zamestnanosti a trhu práce, aby vláde aj širokej verejnosti prinášali spoľahlivé odporúčania, ktoré vedú k tvorbe kvalitných verejných politík. Viac informácii o inštitúte nájdete na https://institutsocialnejpolitiky.sk

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. A stymto sa idete chváliť ?! No nejako strašne rýchlo tých skurvených potkanov zamestnali veď mi Slováci máme s tým zamestnaním problém ,.píšem hlavne za seba .

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img