ISSN 1337-8481

piatok, 17. mája, 2024

Európski ministri práce dnes s Ukrajinou diskutovali o podpore utečencov 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MPSVR SR |MM|   Opatrenia na podporu utečencov v Európe v dôsledku vojenského konfliktu na Ukrajine boli hlavnou témou dnešného video-hovoru ministrov práce a sociálnych vecí Poľska, Česka, Slovenska, Rumunska, Ukrajiny, Estónska, Litvy a Lotyšska. Minister práce Milan Krajniak si s rezortnými partnermi vymenili aktuálne informácie ohľadom krízovej situácie na Ukrajine a pomoci ukrajinským občanom. Všetci zúčastnení vyjadrili najmä politickú podporu, ktorú sprevádza už realizovaná humanitárna a vojenská pomoc.

Slovenský minister práce Milan Krajniak informoval partnerov o zriadení humanitárneho hubu v Košiciach, ako aj aktuálnych počtoch na Slovensko uchýlených občanoch Ukrajiny. Ukrajinskú ministerku sociálnej politiky Marynu Lazebna a štátnu tajomníčku ministerstva sociálnej politiky Olgu Reviuk uistil, že o ukrajinské deti je na území Slovenska postarané a ich právo na návrat domov je plne rešpektovaný.

„Doposiaľ prekročilo našu hranicu s Ukrajinou viac ako 258 tisíc osôb, z nich je viac ako 100 tisíc detí. Sú medzi nimi aj deti bez sprievodu, ktoré sa nám v počte 90, podarilo umiestniť do centier pre deti a rodiny. Pred vojnou utekajúci mali spravidla na začiatku konfliktu jasný cieľ cesty, a to je rodina, príbuzní a známi. V súčasnosti však pribúdajú utečenci, ktorí nemajú kam ísť a sú odkázaní na dlhodobú pomoc, krajín do ktorých prichádzajú. Aj na Slovensku čoraz viac ľudí, takmer jedna pätina, žiada o dočasné útočisko v porovnaní so začiatkom konfliktu na Ukrajine, kedy počet týchto osôb bol na úrovni desiatich percent. Vytvárame im podmienky pre integračný proces. Môžu sa zamestnať, majú nárok na zdravotné poistenia ako aj dávku v hmotnej núdzi,“ uviedol počas rozhovoru s partnermi minister Milan Krajniak.

Ministri práce sa počas video konferenčného rozhovoru zhodli, že vzhľadom na eskaláciu situácie na Ukrajine bude potrebné vytvoriť priamu kontaktnú sieť medzi ministerstvami, ktorá by dokázala veľmi promptne reagovať na dotazy z iných štátov, čím by sa rýchlejšie pomohlo pokryť narastajúce potreby hraničných členských štátov vojnovým konfliktom postihnutej Ukrajiny. Štáty, ktoré prijímajú utečencov pripravujú opatrenia na podporu ich zamestnanosti, vzdelávanie a sociálneho začlenenie. Takisto pripravujú integračnú politiku, konkrétne špecializované školenia, jazykové kurzy, poradenstvo, koučing, psychologickú pomoc, právnu podpora a prístup k službám, ako sú starostlivosť o deti, zdravotná starostlivosť a sociálne služby.

Rozhovor ministrov sa uskutočnil na podnet poľskej ministerky práce Marleny  Maląg v nadväznosti na stretnutie ministrov práce, ktoré sa uskutočnilo počas zasadnutia Rady ministrov pre zamestnanosť a sociálne veci (EPSCO) 14. marca v Bruseli. Ministri práce a sociálnych vecí sa už v Bruseli v spoločnom vyhlásení prihlásili k solidarite s občanmi Ukrajiny a pomoci v oblasti ubytovania, prístupu na trh práce, sociálnemu zabezpečeniu a zdravotnej starostlivosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Je pikantné, že aj k nám smerujú utečenci, namiesto toho, aby sa nám veľkým oblúkom vyhli. Aký je plán? Ak chcú u nás AZYL, je to v poriadku. Ak ale chcú BUDÚCNOSŤ, budú sklamaní. Sami ju NEMÁME.

  2. Oproti Ukrajine je u nás pre nich luxusne. Sú blízko rodnej hrude a jazykovo to majú ľahšie. Nie každý má potrebu frcat ďalej na západ.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img