ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Na Slovensku pomáha ľuďom dostať sa z dlhov už 8 bezplatných poradní 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MPSVR SR |MM|  Dnes otvorilo svoje brány šesť nových bezplatných dlhových poradní, a to v Nitre, Poprade, Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici a Lučenci. Spolu s pilotnými prevádzkami v Bratislave a Prešove majú tak Slováci k dispozícii už osem miest, kam si môžu prísť po radu pri riešení svojich dlhov. Poradňu do Nitry prišiel otvoriť minister práce, sociálnych vecí a rodiny, Milan Krajniak. Pôžičky a exekúcie vedia byť podľa neho priveľkou záťažou nielen pre rodinný rozpočet a rodinné vzťahy, ale aj zdravie ako také.

Medzi prípady úspešného pôsobenia poradní patrí prípad klientky z východného Slovenska, ktorej manžel dostal kvôli závislostiam celú rodinu do začarovaného kruhu dlhov. Poradcovia jej pomohli nastaviť splátkový kalendár úveru v spolupráci s príslušnou bankou. Zároveň jej aj poradili, ako má komunikovať s manželom, ako najlepšie manažovať rodinné financie a ako si nastaviť systém správy spoločného účtu, tak aby v budúcnosti nedochádzalo k nepremyslenému zadlžovaniu z jeho strany.

 

Bezplatné dlhové poradne budú pomáhať aj v ďalších mestách

V bezplatných dlhových poradniach pomáhajú ľuďom dostať sa z dlhov poradcovia z radov psychológov, právnikov a ekonómov. Bezplatné dlhové poradne tak v sebe spájajú integrované 3-zložkové poradenstvo, teda. právnu, ekonomickú a psychologickú pomoc. Týmto jedinečným spojením troch oblastí poradenstva pokrývajú poradcovia všetky aspekty problémov dlžníkov, čo je kľúčovým predpokladom efektívnosti a kvality poskytovaných služieb. Práve psychologické poradenstvo v súvislosti so zvládaním ťažkej finančnej situácie absentuje v dlhovom poradenstve, ktoré poskytuje tretí sektor. Pod vplyvom psychickej záťaže spôsobenej ťažkou finančnou situáciou sa mení správanie dlžníka a hrozí mu sociálne vylúčenie. Na tento problém reflektujú štátne bezplatné dlhové poradne a právny základ pre poradenstvo zamerané na prevenciu vzniku duševných porúch, vrátane psychologického poradenstva upravuje novela tzv. kompetenčného zákona, ktorá oprávňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny utvárať podmienky na poskytovanie bezplatného poradenstva pri riešení problémov s dlhmi.

V rámci pilotného národného projektu Bezplatného dlhového poradenstva bude v rámci Slovenska v tomto roku otvorených všetkých 46 bezplatných dlhových poradní, ktoré sa budú nachádzať v mieste pôsobnosti Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny alebo ich pobočiek. Bezplatná dlhová poradňa je od novembra 2020 v Bratislave  a od februára 2021 v Prešove. Najnovšie k nim dnes, 20. januára 2022, pribudli Nitra, Poprad, Trenčín a Trnava. V najbližšej dobe je na pláne otvorenie bezplatných dlhových poradní v  Michalovciach, Vranove nad Topľou, Košiciach a vo Zvolene.

 

Bezplatné dlhové poradne pomôžu nájsť riešenie každému klientovi

Pilotne boli do bezplatných dlhových poradní smerovaní najmä klienti úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Tie im poskytovali základné informácie o bezplatnom dlhovom poradenstve a sprostredkovali im kontakt s príslušnou poradňou. Bezplatné dlhové poradne však pomáhajú nie len klientom úradov práce, ale všetkým, ktorí sa ocitli v ťažkej finančnej situácii. Odborníci v poradniach pomáhajú vytvoriť plán riešenia pre konkrétnu situáciu klienta, nastaviť splátkový kalendár, ale aj zmeniť celkový postoj a správanie sa tak, aby sa už nikdy v podobnej situácii neocitol. Najlepšie je prísť pripravený a nezabudnúť si so sebou priniesť dôležité dokumenty ako zoznam všetkých záväzkov, teda bankové a nebankové úvery a pôžičky, dlhy voči príbuzným a známym, leasingovej spoločnosti či voči úžerníkom. Dôležité sú aj  zmluvy a iné doklady o dlhoch ako sú úverové zmluvy, doklady k pôžičkám od príbuzných, rozhodnutia súdov, listy od exekútorov, platobné výmery od sociálnej/zdravotnej poisťovne, upomienky od mobilného operátora/energetikov/vodárenskej spoločnosti/správcu bytovky. Pre lepšie zhodnotenie finančnej situácie sú podstatné aj doklady o príjmoch (pracovná zmluva či dohoda, výplatné pásky či daňové priznanie), výpisy z účtov, detailný zoznam mesačných výdavkov, faktúry za telefón či internet, doklady o mesačných platbách za bývanie (energie, nájom, inkaso), doklady k poistkám či investíciám a doklady o majetkových sporoch a konaniach. V prípade, ak už podal žiadosť o osobný bankrot, je potrebné ju so sebou priniesť do bezplatnej dlhovej poradne.

 

Bližšie informácie o poskytovaných službách, užitočné návody a kontakty nájdete na webovej stránke

www.pomahamedlznikom.sk

a na sociálnych sieťach https://www.facebook.com/BezplatneDlhovePoradne.

 

Ak má niekto záujem pomôcť dlžníkom vo svojom regióne, môže sa prihlásiť do vyhlásených výberových konaní. Momentálne sa do tímov bezplatných dlhových poradní obsadzujú pozície psychológov a právnikov vo viacerých okresoch.

Výberové konania sú zverejnené na: https://www.upsvr.gov.sk/volne-pracovne-miesta/narodny-projekt-bezplatne-dlhove-poradenstvo.html?page_id=1090139

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img