ISSN 1337-8481

pondelok, 27. mája, 2024

Deň vojnových veteránov na vojenskom cintoríne v Petržalke

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Miroslav Košírer / Bratislava /  Ľudia na celom svete si 11. novembra pripomínajú vojnových veteránov. V tento deň 11.11. v roku 1918 presne o 11.11 hod.  zaznela pri podpise prímeria symbolicky posledná salva, ktorá ukončila prvú svetovú vojnu.

Symbolom veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Červené kvety totiž pokrývali hroby padlých vojakov na západnom fronte. Práve, preto sa v niektorých krajinách nazýva „Deň vojnových veteránov“ aj „Dňom červených makov“ a pripnutím symbolického kvetu si ľudia pripomínajú hrdinstvo vojakov a vzdávajú im úctu. Deň vojnových veteránov si pripomenuli naši politici na vojnovom cintoríne v bratislavskej Petržalke.

O 9:00 hod prišla položiť veniec k centrálnemu krížu vojenského cintorína prezidentka SR Zuzana Čaputová. O 11:00 hod prišiel do areálu cintorína položiť veniec predseda vlády Eduard Heger a o niekoľko minút neskôr prišiel predseda parlamentu Boris Kollár. Následne sa k účastníkom pietneho aktu pripojili vojnoví veteráni, kluby vojenskej histórie a ďalší, ktorí taktiež položili vence a zapálili sviečky na hroby padlých vojakov. Neoddeliteľnou súčasťou pietnej spomienky boli aj komentované prehliadky štábnym kapitánom Ivanom Horským v interiéroch vojenského múzea v bunkri BS – 8, na Kopčianskej ulici v Petržalke, kde je inštalovaná výstava fotodokumentov z prvej aj druhej svetovej vojny.

 

Foto : Miroslav Košírer

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img