ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. júla, 2024

Výbava príslušníka Verejnej bezpečnosti z čias socializmu, 20 SCHILLING a kazeta Hutku

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

V Múzeu totality už dlhšiu dobu máme umiestnenú figurínu oblečenú v originálnej uniforme príslušníkov ZNB. Figurína má nasadenú zásahovú helmu bielej farby a ochranný štít – všetko známe z Novembrového zásahu na Národnej třídě v Prahe, kde proti desiatkam tisíc ľudí protestujúcich proti totalitnému režimu zasiahli vtedajší príslušníci ZNB.

Dnes k výbave vtedajších „esembákov“ pribudla originálna brašňa s opaskom, dobový zastavovací terčík, výložky a množstvo odznakov.

Pohľadnica 1.Mája je malým doplnkom k ďalším dobovým pohľadniciam s propagandou oslavujúcou „výdobytky“ socialistickej spoločnosti.

20 SCHILLING bankovka viac asi hovorí tým starším, ktorí pred zavedením Eura cestovali do Rakúska. Dnes je už len nostalgickou spomienkou na meny krajín, ktoré sme museli meniť pri ich návšteve aj v časoch porevolučných.

Jaroslav Hutka na magnetofónovej páske! Už takéto pásky s magnetofónmi, dnešným deťom nič nehovoria. My sme ich ale poznali dôverne a poniektorí magnetofóny, či rozmerné veže vlastníme doteraz.

Všetky vydražené veci ako obyčajne aj dnes priniesol z Prahy Marek. Ďakujeme za systematickú pomoc pri zariaďovaní múzea exponátmi.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. historik amatér 29. októbra 2021, 13:50 – rychla reakcia na publikovany clanok a dobry postreh.

    Bronzova „medaila“ je insigniou statnej moci. Tejto chyba serpa a tuto som zakupil ako „privesok na kluce“, nakolko rovnake insignie sa v muzeu uz nachadzaju a to kompletne vratane serpy s trikolorou a originalnej kazety na ulozenie insignii.
    Ano, je to tazky a mimoriadne dobre prepracovany kusok, ktory neposkodeny a kompletny ma pomerne slusnu hodnotu.

    V clanku som tento kusok tena nepomenul z uvedeneho dovodu. No viac sa viete o insigniach docitat tu:

    https://www.archiv2.seredonline.sk/2021/05/14/originalne-insignie-ako-symbol-statnej-moci-cssr-a-plynova-detska-maska/

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img