ISSN 1337-8481

nedeľa, 16. júna, 2024

Budovanie oddychovej zóny pri Váhu opäť pokročilo.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

  Aj túto sobotu pokračovali skauti s budovaním oddychovej zóny Nábrežie Garbiarska ďalšou brigádou. Podarilo sa im dokončiť všetky tri originálne lavičky – ležadlá, z ktorých si budú môcť obyvatelia mesta vychutnať krásne výhľady na rieku Váh. Lavičky boli navrhnuté a vyrobené na mieru konkrétne pre tento projekt.

Poďakovanie patrí firme UT Umwelt-u. Transporttechnik s.r.o. z Dolej Stredy, ktorá oceľové konštrukcie tvoriace základ lavičiek vyrobila sponzorsky.

  V lokalite už skauti vysadili ovocné stromy, ktoré sponzorsky od pána Vjatráka  z Vinohradov nad Váhom zabezpečil dnes už nebohý Milan Buch. Vybudovali zahĺbené kamenné ohnisko, bylinkovú špirálu a drevené pódium. Pribudnúť majú ešte chodníky, cyklostojany, húpačka, odpadkové koše, vtáčie búdky a náučný chodník  o vodných mlynoch, ktorý v spolupráci so skautmi vybuduje o.z. Vodný Hrad.

  Hlavným cieľom je však spraviť lokalitu čistejšiu, prístupnú a bezpečnejšiu.  Nielen že bol tento pozemok dlhodobo zarastený hustým porastom náletových drevín, ale sa tu nachádza aj množstvo navezeného odpadu. Od šatstva v rôznom stupni rozkladu, cez stavebný odpad, kusy železa, ale aj injekčné striekačky a veľa skla. V minulosti tu bola rómska kolónia a donedávna tu prespávali bezdomovci.

  Práve množstvo odpadu a skla na povrchu i v zemi, najviac spomalilo realizáciu oddychovej zóny. Prekryť plochu novou zeminou Slovenský vodohospodársky podnik nepovolí, odviezť množstvo odpadu na skládku je však nielen príliš nákladné, ale aj neekologické riešenie. Hornú vrstvu zeminy sme sa rozhodli zhrnúť technikou na kopy a pomocou špeciálneho mobilného preosievača, priamo na mieste vyseparovať odpad od čistej zeminy. Tú spätne rozhrnieme a čiastočne ňou vyrovnáme terén, aby sme mohli vysiať tieňomilnú trávu.

  Problémy so zapožičaním nie práve najbežnejšieho stroja posúvali termín ďalších prác. O to viac sme radi, že sa stroj konečne podarilo doviesť a začať s vytrieďovaním odpadu od zeminy. Veríme, že už čoskoro dostane priestor, ktorý bol dlhodobo zarastený a využívaný len bezdomovcami a narkomanmi,  šancu slúžiť všetkým obyvateľom mesta.

  Plánovaná oddychová zóna, ktorú buduje občianske združenie Slovenský skauting, 82. zbor Polaris Sereď, vzniká aj vďaka grantu Slovenskej sporiteľne – Mám na to, podpore z participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja a súhlasu mesta Sereď.

  Slovenský skauting je výchovná organizácia pre deti a mládež a preto sa snažia do prác zapájať aj ich. Mladí tak získajú nielen manuálne zručnosti, vzťah k práci a k prírode, ale aj pocit zodpovednosti za prostredie, v ktorom žijeme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. To čo mesto s 15 milionovým rozpočtom na čele s primátorom nedokázalo urobiť za celé roky , to dokážu urobiť skauti za pár tisíc eur. Keby miesto terajšieho primátora a poslancov sme mali skautov tak naše mesto by bolo oveľa krajšie a bolo by na tom lepšie

  2. mas pravdu lepsia zelina po pas, naletove dreviny, injekcne striekacky, spina po bezdomovcovcoch, plastove flase, plechovky. Clovek sa tam boji aj stupit

  3. Super fandim Vam. A klobuk dolu. Presne ako vyssie napisane, mesto by to malo cele vykosit stromy vyvetvit, vysadit lucne kvety, travy. Spravit aj popri hradzi cesticku alebo cyklotrasu, promenadu., mólo nad vodou atd. Mame uzasne podmienky popri rieke a nic z toho sa nevyuziva. Mohla by to byt rekreacna zona pre celu Sered.

  4. Toto skúšali už za Gablíka…nabehli uncéčka všetko vyčistili…a koniec…myslím že v archíve sereďonline je o tom článok,a hodne rokov dozadu… vtedy to boli vyhodené eurá do luftu alebo niekomu do vačku…poprosím Miloša nech to vyhrabe a zverejní…

  5. Makoty 4. októbra 2021, 22:48 – o tom viem viac, ako dost, kedze islo o moju osobnu aktivitu. Do nej sme nainvestovali podstatne viac ako milion vtedy Sk a – urobil som chybu. Zamer som odprezentoval a vizualizaciu ukazal z 19tych JEDINEMU vtedy poslancovi MsZ…

  6. pán Majko Timčányho dobiehajú tie jeho špinavosti všetky od kedy je primátorom.možno aj skoršie.hnevá ma že ani ja som vám neverila a dlho som si myslela že len rýpete do všetkého

  7. počítam že keď to skauti budu hotové slávnosne odovzdávať obyvateľom tak ten zmrd sa tam príde producírovať a bude tvrdiť že on to už mal v pláne dávno urobiť a možno mu ten nápad skauti aj ukradli

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img