ISSN 1337-8481

piatok, 19. júla, 2024

Starý odznak Mesta Sereď, pohľadnice socialistického Československa, časopisy, knihy a ďalšie unikátne materiály z našej histórie

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Uplynulý týždeň bol na prírastky do Múzea totality mimoriadne štedrý. Marek z Prahy doviezol veľa exponátov vhodne doplňujúcich tématicky zameraných už 12 vitrín a ďalšie výstavné priestory múzea.

Vynylová originálna platňa s nahrávkami udalostí z roku 1968, teda augustovej okupácie Československa bola v danom momente v ponuke ako jediný exemplár v Čechách a na Slovensku. Nevylučujem síce, že sa ďalšia neobjaví, no ak nie nebudem sa čudovať, keďže LP tohto druhu vo veľkom náklade lisované určite neboli.

Časopis NORMALIZACE z roku  1959 je len doplnením určitej odbornej literatúry a v archíve – študovni bude len jeden kus.

Mimoriadne zachovalá vlajočka POHRANIČNÁ STRÁŽ našla miesto pri odznakoch  NEPROJDOU, ktoré dôverne poznajú bývalí Československí pohraničiari.

Sem tam sa zadarí a pribudne aj zaujímavá stará etiketa, ktorá sa pomerne hodne líši od tých súčasných nielen vzhľadom, ale aj jej spracovaním.

Dlhé pohľadnice Československa rovnako pochádzajú z rozpredávanej  súkromnej zbierky  a my si ceníme hlavne tú so štátnym znakom uprostred.

Kniha ŽALOBA vydaná k 5 výročiu Nežnej revolúcie. Prinášame aj niekoľko pohšadov do vnútra knihy. Už je uložená v knižnici študovne a je k dispozícii každému záujemcovi o novodobú históriu Československa, ale aj samostatných republík  ČR a SR.

Výstavnú vitrínu zameranú na dobovú fototechniku obohatila aj publikácia Fotografický receptář na čiernobielu fotografiu. Knižôčka dopĺňa výstavu súboru exponátov na výrobu čiernobielych fotografií.

Snáď sa v budúcnosti podarí dať dokopy aj pamätníkov čiernobielej fotografie, ktorí zarobia vývojky, ustalovač a pred kamerami hlavne mladým ľuďom ukážu, ako fotografie tzv. mokrým procesom vznikali.

Starý ružový vodičský preukaz mal aj samostatnú vložku. Vodičák do múzea ako exponát získaný dávnejšie, túto vložku nemal. Teraz ju už má. Síce na iné meno, no to vlastne ani tak úlohu nehrá. Dôležitá je kompletnosť dokladu.

Starý odznak s erbom Mesta Sereď získal miesto vo vitríne venovanej Seredi. Predpoklad je, že odznaky boli vydané v sérii, preto ak niekto má ďalšie, stačí nás kontaktovať a vitrína môže byť doplnená aj o ne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img