ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Tržby podnikateľov sa po kontrole Finančnej správy zvýšili

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Finančná správa SR |MM|  Kontroly registračných pokladníc opätovne ukázali, že podnikatelia najčastejšie porušujú zákon tým, že neevidujú tržby. Finančná správa počas uplynulého mesiaca preverila 917 podnikateľských subjektov, pričom v 112 prípadoch zistila nedodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP).

Kontrolóri finančnej správy uskutočnili v júli kontroly v súvislosti s dodržiavaním zákona o používaní  ERP. Preverili spolu 917 podnikateľských subjektov, pričom urobili 348 kontrolných nákupov a 569 online monitorovaní na mieste. V týchto prípadoch kontrolór pozoruje na mieste situáciu v prevádzke a  prostredníctvom tabletu online monitoruje v systéme e-kasa zaznamenávanie tržieb  a vyhodnocuje stav počtu zákazníkov, ktorí vstúpili do prevádzky, resp. si zakúpili tovar alebo službu. Podnikateľ je tak pod kontrolou bez toho, aby o tom vedel. Pokiaľ kontrolór nemá pochybnosti o plnení povinnosti zo strany podnikateľa, kontrolný nákup nevykoná a neobmedzuje podnikateľa v jeho podnikateľskej činnosti.

Zo spomínaných 917 kontrol sa v 122 prípadoch ukázalo, že podnikatelia nedodržiavajú zákon o  používaní  ERP. Ide o 35% z celkového počtu kontrolných nákupov a 13% z celkového počtu kontrol vrátane online monitorovania. V 95 prípadoch išlo o nezaevidovanie tržby, čo sa opätovne ukazuje ako najčastejšie porušovanie legislatívy. Kontrolóri uložili pokuty vo výške 34 890 eur.

To, že kontrolné akcie majú viditeľný efekt na správanie sa podnikateľských subjektov, dokazujú aj údaje z tržieb po kontrolnej akcii.  Podnikateľom, ktorých navštívili kontrolóri finančnej správy, stúpli tržby za dva týždne po kontrole oproti rovnakému obdobiu pred kontrolou o 13%. Počet vydaných pokladničných dokladov vzrástol o 24%.

Ak porovnáme úroveň tržieb pred spustením akcie v júni a počas kontrolnej akcie v júli, tak napr. v sekcii pohostinstiev vzrástli tržby o 19%, čo predstavuje sumu 13,1 milióna eur. V reštauračnom sektore a v jedálenských službách finančná správa zaznamenala nárast tržieb o 15%, čo znamená 10 miliónov eur. Nejde však len o pozitívny vplyv kontrolných opatrení, ale aj začiatok letnej dovolenkovej sezóny. Kontroly pokračujú aj v tomto mesiaci.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Na jednej strane kontroly a pokuty pre uz aj tak kopu krachujucich prevadzok a na druhej strane napriklad covidový biznis funguje bez pokladničných bločkov. Preco napriklad nedavaju pokladnicne blocky v monkach a autobusovych monkach? Plati sa tam aj 15 euro ale bločky sa nedavaju. Ako je toto mozne? Lebo covid a ockovanie je sloboda aj pre podnikanie v tomto sektore?

  2. Ano štát potrebuje registračné pokladnice aby mu náhodou neutieklo niečo na daniach. Tento štát okráda ľudí ako sa len dá. Onedlho budeme platiť za vzduch ktorý dýchame.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img