ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Furmanstvo patrí do národných parkov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŽP SR |MM|  Slovenský raj je príkladom národného parku, kde sa aktívne využívajú tradičné formy hospodárenia v lesoch. Práca furmanov s koňmi v lesoch patrí medzi zamestnania, ktoré živili mnohé rodiny po stáročia. S náročnou prácou furmanov sa oboznámil štátny tajomník ministerstva životného prostredia (MŽP) Michal Kiča spoločne s riaditeľom správy Národného parku Slovenský raj Tomášom Dražilom.

Slovensko v súčasnosti prechádza historickým reštartom národných parkov, ktorého súčasťou je aj podpora tradičných foriem hospodárenia v ich lesoch. Pre hospodárenie v lesoch je podstatná zmena správcu lesných pozemkov vo vlastníctve štátu, ktorou sa v budúcnosti stane správa národného parku, ako aj motivačné ocenenie ťažkej práce furmanov.Podľa slov štátneho tajomníka Michala Kiču miestni lesní pracovníci a furmani sa aj v prípade čiastočného zníženia ťažby nemusia obávať straty zamestnania. „Práve naopak, tam, kde sa neuprednostní prirodzený vývoj lesných ekosystémov, budeme podporovať tradičné formy hospodárenia v národných parkoch, ktoré sú náročnejšie na pracovnú silu. Prírode blízke hospodárenie a podpora mäkkých foriem turizmu je kľúčovou cestou, ako podporiť zamestnanosť v regiónoch a zároveň zmierňovať dôsledky klimatickej krízy,“ zdôraznil štátny tajomník Michal Kiča.

S prácou miestnych furmanov má skúsenosti riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, ktorý rozumie každodennej starostlivosti, výcviku a drine furmanov v horách. „Nepochybujem, že práca koní v lesoch Slovenského raja je potrebná a zároveň vysoko žiadaná. Som rád, že v regióne národného parku máme do dnes činných päť partií furmanov“ dodal Dražil.
MŽP plánuje ľuďom z horských oblastí a miestnym spracovateľským prevádzkam na drevo poskytnúť lepšie príležitosti. „Zaujímajú nás problémy furmanov pri dodávaní lesníckych prác, aby sme dokázali nastaviť spravodlivé formy verejného obstarávania a zlepšili podmienky pre zamestnávanie zo strany nových správ národných parkov,“ podčiarkol Kiča.

Výraznejšiu podporu pre prírode blízke hospodárenie bude MŽP financovať z európskych štrukturálnych fondov. Pre rozvoj zážitkového, prírode ohľaduplného turizmu je dôležité národné parky ochrániť, pripraviť ich na európske štandardy a využiť prírodný potenciál na účely moderného rozvoja vidieka v súlade so zásadami ochrany prírody.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img