ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Slovensko vyslalo pomoc do Grécka aj vďaka podpore z fondov EÚ

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR |MM|   Počas pretrvávajúceho extrémne horúceho a suchého letného počasia Grécko zasiahla vlna lesných požiarov. V dôsledku katastrofálnej situácie požiadalo Grécko o sily a prostriedky z mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Na mimoriadne vážnu situáciu v Grécku zareagovalo viacero štátov vrátane Slovenskej republiky, ktorá dňa 7. augusta 2021 ponúkla Grécku pomoc vo forme vyslania Modulu pozemného hasenia lesných požiarov s využitím vozidiel. Už na druhý deň Modul pozemného hasenia odchádzal do Grécka aj so 75 hasičmi a 30 ks techniky.

Modul pozemného hasenia je financovaný z projektu GFFF-V – Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF).

Aj vďaka pomoci EÚ fondov mohla Slovenská republika vyslať tento modul na pomoc obyvateľom Grécka.

Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom Hasičského a záchranného zboru z Operačného programu Kvalita životného prostredia realizuje aj ďalšie projekty zamerané na vybudovanie špecializovaných záchranných modulov:

  • modul Dočasný núdzový tábor (ETC)
  • modul Pátracie a záchranárske činnosti stredného rozsahu v mestskom prostredí (MUSAR)

EÚ aj v programovom období 2021-2027 podporuje solidaritu a opatrenia členských štátov v oblasti civilnej ochrany s cieľom zlepšiť účinnosť systémov prevencie, prípravy a reakcie na prírodné katastrofy a katastrofy spôsobené ľudskou činnosťou, ako aj mimoriadne situácie vznikajúce v súvislosti so zmenou klímy. V nadväznosti na vyššie uvedené podporené projekty Ministerstvo vnútra SR pripravuje v rámci programového obdobia 2021-2027 z Operačného programu Slovensko aj projekty zamerané na vybudovanie ďalších špecializovaných záchranných modulov, medzi nimi aj Modul leteckého hasenia lesných požiarov s využitím helikoptér. V prípade vzniku lesných požiarov tak bude pomoc smerovaná nielen zo zeme, ale aj zo vzduchu.

Slovenská republika sa hlási k hodnotám EÚ v oblasti civilnej ochrany a zabezpečeniu profesionálnych  moderných zásahových tímov, či už špecializovaným vybavením, účasťou na medzinárodných výcvikoch alebo neopakovateľnou skúsenosťou v prípade vyslania na pomoc pri zvládaní reálnych mimoriadnych situácií v zahraničí.

Aj vďaka pomoci z EÚ fondov záchranné zložky Ministerstva vnútra SR pomáhajú nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, tak ako aj v týchto dňoch slovenskí hasiči v Grécku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img