Ministerka Remišová: Zachraňujeme pamiatky v regiónoch – kaštieľ v Ladcoch získa nové využitie vďaka grantu 440 000 eur

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MIRRI |MM|  Nový život pre kaštieľ v Ladcoch (okr. Ilava). Takmer 440 000 eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, pôjde na obnovu barokového kaštieľa rodiny Motešických. Vďaka grantu sa vzácna pamiatka zmení na kultúrno-kreatívny a vzdelávací priestor pre verejnosť.

„Bohatstvom slovenských regiónov sú prírodné krásy a kultúrne pamiatky. Ich význam neraz ďaleko presahuje hranice Slovenska. Preto podporujeme aktivity, ktoré smerujú k záchrane a obnove kultúrneho dedičstva. Z grantov EHP tento rok financujeme až 19 takýchto projektov. Kaštieľ v Ladcoch je dobrým príkladom, ako aj historická pamiatka môže nájsť moderné a zmysluplné využitie s potenciálom pre turizmus a miestnu ekonomiku,“ vyhlásila ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová.

Premena pamiatky z prvej polovice 18. storočia na moderný kultúrno-vzdelávací priestor bude možná vďaka podpore 438 930 eur z grantov EHP. Projekt nazvaný „MaHoLa“ realizuje majiteľ kaštieľa, spoločnosť Silvia Da Col Heisar spolu s partnermi – obcou Ladce (okr. Ilava), Odborným učilišťom internátnym v Ladcoch a partnerom z Nórska – Vysokou školou pre zelený rozvoj v Bryne (Høgskulen for grøn utvikling).

Výsledkom bude obnova najcennejšej časti barokového kaštieľa, jeho západného krídla s dvoma nárožnými vežičkami s cibuľovitou strechou. Z rohových veží vzniknú výstavné priestory. V ďalších častiach objektu sa vytvorí kultúrne a kreatívne centrum s pestrou ponukou služieb a programu. Medzi iným sa bude využívať tiež ako umelecká rezidencia.

Popri kultúrnych, vzdelávacích a umeleckých aktivitách chce projekt obnovy kaštieľa  v Ladcoch prispieť k budovaniu povedomia o rodine Motešických, ktorá kaštieľ v vlastnila takmer 150 rokov, a ktorej meno nesie. Zároveň upozorní na históriu miestnej židovskej komunity.

Kaštieľ v Ladcoch má za sebou pohnutú históriu. Po rodine Motešických prešiel koncom 19. storočia do vlastníctva viedenského bankára a zakladateľa cementárne v Ladcoch Adolfa Schenka. V medzivojnovom období sa kaštieľ stal vlastníctvom Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta. Po znárodnení v roku 1951 kaštieľ slúžil ako internát pre učňov, kasárne či špeciálna škola. Komunistický režim do pamiatky neinvestoval a tá sa dostala až do havarijného stavu.

„Žiaľ, štát sa v čase totality k  pamiatkam nesprával zodpovedne. Na Slovensku máme mnoho cenných historických budov, ktoré stoja na pokraji zániku. Ich záchrana a obnova je veľmi finančne náročná aj zdĺhavá. Významnou pomocou v týchto snahách sú práve granty EHP, vďaka ktorým sa už obnovili desiatky pamiatok,“ dodala ministerka Remišová.

Viac o projekte „MaHoLa“, ktorého názov vznikol ako skratka z anglického prekladu kaštieľ v Ladcoch (Manor House Ladce) sa záujemcovia dozvedia na otváracej videokonferencii projektu v piatok 21. mája o 14:00. Prístupná bude cez aplikáciu ZOOM na adrese:

https://us02web.zoom.us/j/88986526412?pwd=bzl5Zm81bm8xYWUyUFZUd1lDdnpKdz09 

Na záchranu a obnovu pamiatok na Slovensku smerujú každoročne milióny eur z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP, ktoré prerozdeľuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Naše významné kultúrne pamiatky sa vďaka týmto prostriedkom uchovajú pre budúce generácie a často získajú aj nové a moderné využitie. Podrobnosti o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP a Nórska na Slovensku sú dostupné na:

http://www.eeagrants.sk/ alebo http://www.norwaygrants.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img