ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Ďalšie historické časopisy, film plný propagandy, knihy aj 52 ročný reklamný prospekt TUZEXu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ďalší koniec týždňa priniesol ďalšie prírastky do archívu, ale aj rozsiahlej zbierky a študijného materiálu k udalostiam roku 1968 –  Okupácia ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy a 1989, teda Nežnej revolúcie.

Medi vydražené materiály z uplynulého týždňa patrí niekoľko originálov starých časopisov so zaujímavým obsahom v ich vnútri.

V ponuke na dražbe boli aj zaujímavé knihy z celej Českej a Slovenskej republiky, z ktorých sedem  skončilo práve v Seredi. Jedna – GULAG je pohľadom do Sovietskych táborov lokalizovaných hlavne na Sibíri, kde boli internovaní politickí oponenti J.V. Stalina a ďalších komunistických totalitných politikov.

Návod na filmovanie 8 mm kamerou je atrakciou, ktorá pobaví nejedného fanúšika moderného filmovania digitálnou technikou.

No a autentický pohľad do histórie ponúknu ďalšie knihy týkajúce sa obdobia pred Novembrom 1989.

Obohatením zbierky historických premietačiek sú dva kúsky – 16 mm MEOPTA a skutočne historický kúsok – premietačka na DIA pozitívy.

Aby toho nebolo málo, za zmienku stojí spomenutie reklamného prospektu, vlastne bulletinu na socialistický obchod  TUZEX z roku 1969. Práve tento kúsok sa zachoval niekde v Českej republike dlhých 52 rokov – narodeniny teda oslavujeme spolu…

Originál  16 mm filmu pod titulom „Pod praporem strany“ s už spomenutou 16 mm premietačkou  MEOPTA sú kombináciou zaručujúcou autentické oboznámenie sa s propagandou komunistického režimu z pred roka 1989.

Zhruba 50 až 90 rokov staré vkladné knižky  – opätovne originály – už len doplňujú bohatú zbierku dokladujúcu život v bývalom Československu v minulom storočí.

Aj tieto originálne archívne materiály budú k dispozícii na štúdium historických udalostí tak veľmi sa dotýkajúcich Československa a teda aj Slovenskej republiky, ako jedného z nástupníckych štátov po ČSSR, resp. ČSFR.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Kurňa to je kočka 👀
    Nie ako tie dnešné silikonové Anče ktoré keď nafotia ešte musia 3dni upravovať v photoshope

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img