MZ SR |MM| ​Ministerstvo zdravotníctva sa pripája k výzve Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky na darovanie krvi. V posledných týždňoch zaznamenala na svojich odberových pracoviskách pokles darcov krvi, čo sa prejavuje úbytkom zásob krvných prípravkov. Krv je v týchto letných týždňoch nesmierne potrebná z dôvodu vyššieho počtu úrazov či dopravných nehôd.

„Pridávame sa k výzve kolegov z Národnej transfúznej služby. Ak môžeme, pomôžme. Vyzývame aktívnych aj nových darcov, aby prišli darovať svoju vzácnu tekutinu. A tak pomohli doplniť zásoby krvných prípravkov, ktoré sú neoceniteľne potrebné v neočakávaných akútnych situáciách, ale aj denne pre ťažko chorých, napríklad onkologických pacientov s niektorým typom diagnóz,“ povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.
Od začiatku tohto týždňa sa darcovia nemusia objednávať na presne určený čas, čo bolo jedným z preventívnych opatrení v súvislosti s COVID-19. Odberové pracoviská fungujú počas pracovných dní od 7.00 h do 14.00 h, v utorok je čas predĺžený do 17.00 h. Stále však platí, že darcovia môžu využiť aj objednávanie na termín. Darovať krv môže osoba, ktorá za posledných 14 dní nebola v zahraničí, alebo nebola v úzkom kontakte s osobou, ktorá sa zo zahraničia vrátila. Všetky odberové pracoviská dodržiavajú prísne bezpečnostné opatrenia na zabránenie šírenia COVID-19.
Aktuálne informácie, ako aj kontakty na odberné miesta nájdete na webe Národnej transfúznej služby: www.ntssr.sk.