ISSN 1337-8481

sobota, 22. júna, 2024

Nezabudni na mňa v aute!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM| Každý rok sa stretávame s prípadmi, kedy rodičia svojou nepozornosťou a hektickým spôsobom života zabúdajú na to najcennejšie čo majú. Zabudnú svojich miláčikov v aute – malé deti a zvieratá. Preventívnu kampaň „Nezabudni na mňa v aute“ sme tento rok rozšírili o prípady, kedy ľudia nechajú v rozhorúčenom aute psíkov. Čerstvým príkladom je zabudnutý pes v Nitre. Všimli si ho policajné preventistky na parkovisku, keď roznášali letáčiky počas preventívnej akcie „Auto nie je výklad“.

Ponechanie psa bez dozoru vo vozidle, ktoré nie je na tento účel prispôsobené je veľkým rizikom. Vozidlá určené na prevoz živých zvierat musia mať dokonale zabezpečené vetranie, čiže vždy prístup čerstvého vzduchu a odvádzanie nadmernej vlhkosti a tepla z vozidla. Aj napriek tomu je potrebné zabezpečiť zvieraťu časté venčenie a dostatočný príjem tekutín.

Hlavný veterinárny lekár MV SR, kpt. MVDr. Martin Paľa:K ochladzovaniu organizmu psa dochádza najmä zrýchleným dýchaním s vyplazeným jazykom. Pri tomto sa z organizmu stráca aj množstvo tekutín. Následkom zvýšenej teploty prostredia a nemožnosti sa ochladiť nastáva dehydratácia a prehriatie organizmu, hypertermia. Prehriatie môže skončiť poruchou centrálnej nervovej sústavy, šokom, zvýšenou zrážanlivosťou krvi až cirkulačným zlyhaním a teda úhynom zvieraťa. Je chybou domnievať sa, že pes sa nám dokáže prehriať v aute iba pri extrémne vysokej teplote vonkajšieho prostredia. Samozrejme, že vysoká teplota vonkajšieho prostredia tento proces urýchli, no už napríklad pri 15ͦC a priamom slnečnom žiarení v kombinácii s nepriaznivými zoohygienickými podmienkami sa nám vozidlo dokáže vyhriať na pre zviera neznesiteľnú teplotu. Popisuje sa, že teplota vo vozidle zaparkovanom na priamom slnku sa dokáže veľmi rýchlo zdvihnúť až o 20ͦC. Taktiež je chybou myslieť si, že ponechaním psa v aute zaparkovanom v tieni s pootvoreným okienkom pri teplote vonkajšieho prostredia okolo 30ͦC, predídeme prehriatiu zvieraťa.

Ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute sa môže riešiť v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti, za ktorý hrozí fyzickej osobe pokuta až do výšky 1 000 eur.  Za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, v závažnejších prípadoch až päť rokov.

Ponechanie dieťaťa v aute môže mať trestnoprávnu dohru. V takýchto prípadoch môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov až 10 ročné väzenie. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.

Zástupca riaditeľa úradu kriminálnej polície PPZ, mjr. Marek Kordík:Na otázku, či rozbiť okno na aute sa nedá odpovedať jednoznačne. Okrem toho, že môže dôjsť k najtragickejšej udalosti a to smrti dieťaťa alebo zvieraťa, či k následkom na zdraví, občan na druhej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku a majiteľ vozidla môže žiadať súdnou cestou náhradu vzniknutej škody. Ak by však išlo o prípad krajnej núdze, a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takýmto spôsobom. Je však na zvážení, či takéto konanie spĺňa všetky podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze. Každý prípad je potrebné posudzovať individuálne.“

Ak je to možné a aj situácia to dovoľuje, treba zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad v nákupnom centre vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu. Ak si nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.

Policajní preventisti počas celého leta rozdajú viac ako 22 tisíc aromatických visačiek do auta naprieč celým Slovenskom predovšetkým na frekventovaných miestach ako sú parkoviská pri nákupných centrách, kde je možné stretnúť práve tie skupiny osôb, ktoré vozia deti alebo zvieratá (viď obojstrannú visačku v prílohe). Samozrejme vodiči sa nevyhnú osvete s upozornením, aby ich zavesili na dobre viditeľné miesto, ktoré im bude pripomínať, aby svoje ratolesti a zvieratá nezabudli v aute.

 

Rady od veterinára kpt. MVDr. Martina Paľu  ako postupovať, keď nájdeme prehriateho psa:

Na dehydratáciu zvieraťa nám môžu poukázať nešpecifické príznaky, ako sú zrýchlené až sťažené dýchanie, dezorientácia, apatia, nechuť do jedla, hnačka, zvracanie, slabý pulz, poprípade zvýšená srdcová frekvencia. Pes má suché sliznice a väčšinou suchý ňufák.
Môžu nám pomôcť aj dva rýchle testy. Pri prvom, kde ale musíme brať do úvahy plemennú príslušnosť psa, si urobíme kožnú riasu tým, že zdvihneme kožu na hlave alebo kdekoľvek na tele psa. Pri dostatku tekutín, je koža pružná a ihneď sa vráti na svoje pôvodné miesto. Pri dehydratácii koža stráca pružnosť.

Pri druhom orientačnom teste zdvihneme psovi horný pysk. Za normálnych okolností sú ďasná a jazyk vlhké a ružové. Prstom jemne zatlačíme na ďasno, ktoré zbledne, no pri fyziologickom stave má po 2 sekundách opäť pôvodnú farbu.

 

Keď máme psíka dehydrovaného aj prehriateho postupujme podľa nasledujúcich bodov:

  • Psa ochlaďme vodou. Použime vlhký uterák, poutierajme slabiny, brucho, nohy a spodnú časť labiek.
  • Nikdy psa neponorme celého do studenej vody.
  • Psa prenesme do tieňa, resp. klimatizovanej miestnosti.
  • Položme psa na chladnú zem, chladiacu podložku, poprípade studený mokrý uterák.
  • Zabezpečme cirkuláciu vzduchu v miestnosti.
  • Poskytnime psovi vodu, ako je popísané vyššie.
  • Kontrolujme psovi teplotu, väčšinou nám veľmi rýchlo klesá. Zastavme ochladzovanie pri 38,5ͦC a predídeme podchladeniu.
  • Po poskytnutí prvej pomoci kontaktujme svojho veterinárneho lekára, ktorý stanoví ďalší postup.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img