ISSN 1337-8481

piatok, 14. júna, 2024

Prostriedky EÚ, ktoré získalo Zhromaždenie Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Rába-Dunaj-Váh, by mali byť vyčerpané na sto percent

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

TT SK |MM| V trnavskom Divadle Jána Palárika dnes zasadalo Zhromaždenie Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Rába-Dunaj-Váh (EZÚS R-D-V). Formálnym lídrom EZÚS R-D-V
v posledných dvoch rokoch bol Trnavský samosprávny kraj, ktorý na dnešnom rokovaní „odovzdal štafetu” župe Győr-Moson-Sopron reprezentovanej županom Zoltánom Némethom. Ten si v záujme zachovania kontinuity za spolupredsedu EZÚS na najbližšie obdobie vybral trnavského župana Jozefa Viskupiča.

Hlavným cieľom činnosti EZÚS R-D-V je podpora cezhraničnej spolupráce v záujme posilnenia hospodárskej, sociálnej a územnej kohézie (súdržnosti) medzi jednotlivými členmi – prostredníctvom kooperačných projektov a programov.

„Som rád, že hoci tento projekt po našom príchode na župu stagnoval, za dva roky sa nám ho podarilo naplno naštartovať. Dôkazom je aj záujem o členstvo v zhromaždení, keďže sa k nám pridala aj nitrianska župa. Teší ma, že sme sa dokázali priblížiť úplnému vyčerpaniu alokácie a sumou medzi 20 a 50 tis. € sme podporili veľké množstvo projektov. Zvládli sme skoordinovať záujmy obcí a tiež sa vysporiadať s administratívnou náročnosťou projektov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

V rámci prioritnej osi 1 k septembru 2019 je zazmluvnených a implementuje sa 23 projektov (rekonštrukcia kaplnky, výstavba komunitných zariadení, rekonštrukcia, nákup kajakov a dračích lodí,..) v celkovej hodnote viac ako 1 milión eur. V rámci prioritnej osi 4 ide o 41 projektov s celkovou alokovanou sumou takmer 2 milióny eur (festivaly, tábory pre deti, školenia, výskumné projekty,…). V rámci oboch osí je v procese schvaľovania ešte ďalších 131 žiadostí v hodnote viac ako 6 miliónov eur.

„Teší ma, že počas posledných dvoch rokov sme veľmi úspešne čerpali prostriedky z Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Podľa predbežných výsledkov vyčerpáme alokovanú sumu na sto percent,” vyjadril sa podpredseda Trnavskej župy József Berényi. „Je to jasný dôkaz, že samosprávy vedia úspešne a veľmi efektívne využívať finančné možnosti poskytnuté Európskou úniou, navyše keď vieme, že programy, ktoré idú cez ústredné orgány štátnej správy, sa čerpajú len na nejakých 35 percent.“

V rámci cezhraničnej spolupráce a rozvoja sa EZÚS R-D-V zameriava najmä na dopravnú infraštruktúru, energetické systémy, informačné technológie, strojársky priemysel, cestovný ruch, vzdelávanie, kultúru a náboženstvo, šport a mládež, projektový manažment spoločných projektov, rozvoj Dunaja a jeho prítokov, logistiku, podporu malých a stredných podnikov, ochranu životného prostredia či poľnohospodárstvo.

Členmi EZÚS RDV sú Trnavský samosprávny kraj, Bratislavský samosprávny kraj, Nitriansky samosprávny kraj, a župy Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom a Pest.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img