ISSN 1337-8481

utorok, 18. júna, 2024

Inaugurácia nového organa

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

V nedeľu 21.júna sa konal v kostole Narodenia Panny Márie v Pate organový koncert pri príležitosti inaugurácie nového organa. Inauguráciu viedol a prítomných o organe informoval jeho zhotoviteľ majster Pavol Tvrdý z Považskej Bystrice. Okrem iného povedal:

V kostole sa do 28. februára t.r. používal jednomanuálový sedem registrový píšťalový organ neznámeho pôvodu, ktorý sa využíval ešte v starom kostole. Postupom času však tento organ stratil na kvalite zvuku a oprava, ktorú zamýšľala správa farnosti urobiť, by bola podľa odborníkov príliš drahá a nerentabilná. Osud tohto nástroja sa teda spečatil a nastal čas na jeho výmenu. Keďže farnosť nedisponovala dostatočným množstvom finančných prostriedkov na zakúpenie píšťalového organa, po dôkladnom zvážený padla voľba na elektronický virtuálny organ. Nový organ je zhotovený z kvalitných a trvácnych materiálov. Všetky jeho súčasti pochádzajú od renomovaných svetových výrobcov. Nástroj má dve manuálové klaviatúry s rozsahom päť oktáv a pedálnica má rozsah 32 tónov. Organová dispozícia pozostáva z 36 registrov rozdelených na: prvý manuál – hlavný stroj 12 registrov, druhý manuál – žalúziový stroj 14 registrov a pedál 10 registrov. Nespornou prednosťou tohto organu je aj to, že je navrhnutý a zvukovo prispôsobený pre priestor tohto kostola. Vďaka všetkým spomenutým výhodám je organ veľmi vhodný na interpretáciu koncertnej organovej hudby akéhokolvek štýlu.“

Zo slov Pavla Tvrdého tiež vyplynulo, že technické parametre o nástroji síce dôležité sú a môžu veľa vypovedať, no bez dobrého organistu je aj ten najlepší organ na svete iba nemým umeleckým dielom. A preto privítal pozvaných organistov Martina Ragulu z Považskej Bystrice a Mateja Nižného zo Žiliny. Títo dvaja mladí organisti predviedli prítomným kvality svoje i nového hudobného nástroja v jednohodinovom koncerte, kde zaznela nádherná organová hudba baroka a romantizmu, ako napr. Tokáta a fúga D-mol od J.S.Bacha, Andante cantabile zo 4. synfónie od Ch.M.Widora a ďalšie od M.A. Carpentiera, E. Gigouta, C. Francka a M. Duruflého.

V závere inaugurácie nového organa správca farnosti v Pate Ladislav Kuna srdečne poďakoval zhotoviteľovi tohto jedinečného nástroja za vykonané dielo, mladým organistom za nádhernú interpretáciu skladieb, ale aj organistovi z Oravy, pánovi Štefanovi Pánikovi, ktorý stál pri zrode myšlienky vymeniť zastaralý organ v Pate za nový. Poďakoval tiež veriacim za milodary, z ktorých boli hradené náklady ( takmer 15 000 € ) na zakúpenie nového organa.

Účastníci inaugurácie sa po krásnom koncertnom zážitku rozišli po spoločnom zaspievaní modlitebnej piesne, za doprovodu organovej hudby, „Ó Mária bolestivá“.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img