ISSN 1337-8481

piatok, 14. júna, 2024

Na Garbiarskej ulici nebola zámerne pokosená trávnatá plocha. Vznikne tu prvá biodiverzná lúka.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

V poslednom období sa na Slovensku stáva čoraz viac populárne zakladať tzv. biodiverzné lúky. Mesto Sereď sa tento rok pridalo k obciam a mestám s prírode blízkou údržbou mestskej zelene. Dôvodom zmeny „klasického“ prístupu k údržbe trávnatých plôch je uvedomenie si následkov straty druhovej rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov

Podľa Oddelenia životného prostredia na MsÚ počas druhej tohtoročnej kosby trávnatých plôch mesto nezasiahlo do plochy na Garbiarskej ulici pri bytovom dome č 48/49 a ponechá ju ako prirodzenú biodiverznú lúku. Je to začiatok nového prístupu k údržbe verejnej zelene s cieľom zachovať druhovú rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov.

V posledných rokoch zažívame horúce a suché letá. Menej často kosené plochy a biodiverzné lúky vedia lepšie zadržiavať dažďovú vodu aj rannú rosu a preto sa až ta neprehrievajú ako krátko pokosený trávnik. Okrem takéhoto ochladzovania lúky poskytujú útočisko rôznemu hmyzu, drobnému vtáctvu a najmä opeľovačom rastlín – včelám, čmeliakom a motýľom.

Lúka bude kosená dva až tri krát ročne. Keďže je to územie v tesnej blízkosti ochrannej hrádze, kde zaznamenávame veľmi bohatú pestrosť lúčnych kvetov, veríme, že sa táto rozmanitosť prenesie aj na túto plochu.
Okrem prirodzených biodiverzných lúk mesto Sereď plánuje zmeniť vybrané trávniky na kvitnúce lúky s pestrými rastlinnými spoločenstvami. S prácami plánujeme začať v jesennom období tohto roka. Prvé lúčne plochy budú založené na cintoríne na Kasárenskej ulici a na Čepenskej ulici.

Plocha má rozlohu 2750 m2 a miesto sa dá ľahko nájsť aj vďaka informačnej tabuli s názvom Garbiarska lúka, ktorá hovorí tiež o domove pre užitočný hmyz.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img