ISSN 1337-8481

utorok, 25. júna, 2024

V 89 roku sme získali slobodu a demokraciu. Či si ju udržíme, je len na nás

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Sereď / O neustále sa rozrastajúcej zbierke originálnych materiálov pochádzajúcich z roku 1989 a čias socializmu som sa zmienil už niekoľko krát. Viac ako stovka kníh, ktoré dnes už nie je možné zohnať ani v antikvariáte (hlavne na Slovensku) cez originálne odznaky VPN, Občanské fórum, originály diapozitívov z 10. decembra 1989 – pochod Ahoj Európa do Hainburgu, originálov platní Marty Kubišovej, Karla Kryla, novín Rudá krávo vydávaných Petrom Cibulkom, až po zoznamy spolupracovníkov ŠTB tzv. „Cibulkove zoznamy“ venované ich prvým vydavateľom Petrom Cibulkom.

Súčasťou rozsiahlej zbierky je aj kúsok ostnatého drôtu pochádzajúceho zo Železnej opony, ktorou bolo obohnané vtedajšie Československo, osobne vybúraný fragment Berlínskeho múru do roku 1989, (fragment múru získaný v roku 1990 pri osobnej návšteve Západného Berlína) rozdeľujúceho Berlín na západnú a východnú časť, až po originály novín Verejnosť, ktoré vychádzali hneď po revolúcii ako dôležitý komunikačný prostriedok VPN s občanmi a verejnosťou.

Vďaka určitým spôsobom náhode v jednom antikvariáte a šťastiu, až po dar od dobrého priateľa zaoberajúceho sa novodobou históriou našej krajiny v obsiahlom archíve skončili už spomenuté noviny Verejnosť. Najťažším orieškom bolo získanie prvého čísla týchto novín, ktoré vyšlo 15.12.1989 a stálo 1 Kčs. Práve toto číslo novín už asi pol roka archív dopĺňa a dnes sa rapídne zvýšila ich historická hodnota. Pri osobnom stretnutí s vtedajším šéfredaktorom (povereným vedením redakcie) Eugenom Gindlom som získal na toto unikátne prvé číslo jeho autogram.

 

 

Vo vnútri novín sa nachádza fotoreportáž z už spomenutého pochodu Ahoj Európa do Hainburgu, ktorý som absolvoval spolu so svojim otcom. Práve na poli v Hainburgu som prvý krát prišiel do kontaktu s tribúnmi Nežnej revolúcie Jánom Budajom a Milanom Kňažkom. Som rád, že po štvrťstoročí som na toto pamätné miesto mal možnosť zobrať svoju rodinu, manželku a vtedy 6-ročného syna. A to spomínaním na tento veľkolepý prejav slobody aj s Jánom Budajom.

Rozdiel 25 rokov – pohľady a životdvoch uplne odlišných generácií, akoby žijúcich v iných svetoch.

Nech dnes občania hodnotia Nežnú revolúciu roku 89 akokoľvek, faktom je, že súčasný stav spoločnosti nie je odrazom týchto revolučných dní a túžob väčšiny z nás, ale realitou spôsobenou slabým záujmom drvivej väčšiny občanov o správu vecí verejných a podcenenie nutnosti o slobodu a demokraciu stále zápasiť, nakoľko nečestní a bezcharakterní „politici“ nezáujem a apatiu občanov aj dnes radi využijú vo svoj prospech.

Aj na dnešnom kratučkom stretnutí s Eugenom Gindlom som si uvedomil, ako je dôležité pripomínať si históriu a ako náročné je budovanie lepšej budúcnosti pre naše deti.

Som rád, že v budúcnosti aj spomenutá zbierka bude nie bezvýznamným prostriedkom dokumentácie danej doby.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Pán Majko presne ako píšete.Je to naša chyba,že štát a dedinu nám tu ovládajú vagabundi ktorí hrabú pre seba.Každý deň v správach nové kauzy a ľudia stále sa nepoučili.Pele má popularitu ako keby nebol ani smerák.

 2. Anonym 4. júna 2020, 8:13 – november ´89 bol skutocne prelomom v historii a SANCOU danou obcanom rozumne spravovat spolocnost.

  Ked sme umoznili dostat sa k moci ludom, ktori pocas novembrovych udalosti kachlickovali, ci takym, ktori si dnes revoluciu privlastnuju s tym, ze oni boli jej aktermi, narazame na to, ze oni samotni vedia ze klamu. A tak robia vsetko preto, aby klamstvo udrzali ukryte, pokym pamatnici nepomru a deti tu dobu neprezili.

  Dnes nie je problem s nastolenim demokracie a slobody, ale udrzanim.

 3. Dá sa ešte hovoriť o nejakej demokracii? Kam sa podela sloboda slova a vyjadriť svoj politický názor? Naposledy prepadlo komando NAKA 74 ročného akademicky vzdelaného človeka za otvorený list riaditeľovi Múzea Holokaustu. Že by to bolo len preto že jeho priezvisko je zhodné s priezviskom ministra zahraničných vecí a Európskych záležitostí? A príkladov tomuto podobných je na každý jeden deň dosť.
  Za toto protestovali v novembri a manifestovali v decembri 1989 občania Československa?

 4. Čo má obdobie po 89tom spoločné s nejakou slobodou a demokraciou? Prišiel k nám ťažký kapitalizmus, ktorý sere na ľudí. Presne tak je aj nastavený systém. Z ľudí sa porobili ekonomický otroci, ktorým z výplat ostane dosť na prežitie a tým to haslo. Istoty zmizli, a parchanti, ktorí tu vládli od 89ho ako Havel, Mečiar, Dzurinda a spol. dorazili čo mohli.

 5. Zlatí komunisti ! Táto zgerba čo tu vládne od 89″ o nijakej demokracii nikdy ani nepočula.
  Všade sme špicľovaní kamerami,telefónmi,internetom…napíšem niečo na fejsbúk a hneď som na mesiac zablokovaný. Čo má toto spoločné s demokraciou a slobodou slova ? Aj Gestapo bolo iba mierny odvar oproti týmto liberálnym špinavcom !

 6. Pán Majko s radosťou čítam Vaše články o cestovaní a histórii novembra 1989. Aj v minulosti aj v článku píšete o ďalších knihách a archíve z tohto obdobia. Mám študentku a chce si niečo o tejto dobe prečítať z kníh,lebo na internete je pravda manipulovaná k obrazu niektorých politikov. Môžete prosím Vás zverejniť nejaké knihy tak ako ste zverejňoval tie nové knihy kúpené tuším na Ukrajine o téme Černobylu?Ďakujem Vám.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img