ISSN 1337-8481

utorok, 25. júna, 2024

Trénuj svoj mozog

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Mozog je ako sval. Aby fungoval tak, ako má, treba ho udržiavať v kondícii a občas ho rozhýbať. Ak ho nenamáhame, zlenivie. Začať môžete tým, že obyčajné činnosti, ktoré už vykonávate stereotypne, občas pre zmenu urobíte inak, ako ste zvyknutí. Neverili by ste, ako to mozgu prospeje. Tréning je totiž presne to, čo mozog potrebuje! 

Pravidelné „cvičenie mozgu“ podporuje rast nových neurónových spojení v jeho rôznych častiach a posilňuje vaše nervové bunky. Prepojené neuróny vytvárajú nervové siete, ktoré pri systematickom „posilňovaní mozgu“ rastú. Neuróny sa zväčšujú a pracujú efektívnejšie, takže sa zlepšuje Vaša koncentrácia, myslenie aj pamäť. Pri rôznych cvičeniach môžete zapojiť všetkých 5 zmyslov: zrak, čuch, chuť, sluch aj hmat. Kto si pravidelne trénuje mozog, môže premýšľať iným spôsobom,aktivuje rôzne oblasti mozgovej kôry a mozog sa tak učí pracovať svižnejšie a rýchlejšie. Existujú cvičenia, ktoré pomáhajú deťom zlepšiť koordináciu pohybov, očí a rúk, uší, oboch polovíc tela, harmonizujú prepojenie obidvoch hemisfér, čím zvyšujú aktivitu mozgu pri učení, čítaní a písaní. Ľudský mozog totiž pracuje podobne ako svaly v tele. Tréningom môžeme mozog rozvíjať a udržiavať v dobrej kondícii. K plnému využitiu našej mozgovej kapacity je potrebné využívať obidve mozgové hemisféry – ľavú aj pravú, pretože jedna bez druhej nedokáže správne fungovať.

Tréningu mozgu sa venuje aj  inkluzívny tím na ZŠ Jana Amosa Komenského v Seredi, v ktorom pracujú  – 2 špeciálne pedagogičky,školská psychologička a 12 asistentov pedagóga,ktorí sa plne venujú deťom s poruchami učenia,dyslexia ,dysgrafia, dyskalkúlia, dysortografia, poruchami pozornosti a aktivity. Spoločne vytvorili videá prezentujúce cvičenia uľahčujúce  proces učenia sa. Videá  sú  výborným pomocníkom nie len  pre žiakov  s poruchami učenia. Pomáhajú sústrediť sa, zvyšujú aktivitu a zároveň potláčajú nepokoj či agresivitu. Aj takýmto spôsobom sa snažíme spestriť a uľahčiť učenie našich žiakov. A pretože každý človek by si mal cvičiť mozog,snažíme sa motivovať k cvičeniu všetkých žiakov i učiteľov.

Jednoduché,zábavné a  zaujímavé cvičenia nájdete na stránke školy https://zskomsered.edupage.org/a/domace-vzdelavanie?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQyNyZzdWJwYWdlPTQ%3D. Veríme, že Vás zaujmú a budú prospešné pre Vás a Vaše učenie. Vyskúšajte to aj Vy. Keď pre nič iné,tak aspoň pre zábavu. Veľa zdaru.

PaedDr. I. Vargová

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img