ISSN 1337-8481

nedeľa, 23. júna, 2024

Eurofondy sú v katastrofálnom stave – v čase krízy opravujeme chyby po predchádzajúcej vláde

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

ÚPV SR II  |MM|  Predchádzajúce vlády neboli viac ako 14 rokov schopné efektívne riadiť eurofondy. Spôsobili tak obrovskú škodu, ktorá sa namiesto z eurofondov bude platiť z daní všetkých občanov. Zároveň patríme z hľadiska čerpania medzi tri najhoršie krajiny Európskej únie. Aj preto vicepremiérka Veronika Remišová predložila
na rokovanie vlády návrh, ktorý má riešiť zložitosť a byrokraciu eurofondov.

Vicepremiérka Veronika Remišová upozornila, že stav eurofondov je v katastrofálnom stave.  Korekcie, to znamená peniaze, ktoré mali byť hradené z eurofondov, ale nakoniec kvôli chybám a podvodom, sa musia platiť zo štátneho rozpočtu, teda z peňazí všetkých občanov. Takéto korekcie predstavovali v období 2007-2013 pre Slovensko sumu
997 miliónov eur. Škody boli pritom vo veľkej miere spôsobené systémovými pochybeniami štátnych orgánov.

Ako uviedla vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová, „Absolútnym škandálom je to, že z tejto miliardy len pochybenia na strane štátnych orgánov a ministerstiev stáli občanov 599 miliónov eur, z ktorých veľká časť nie je ešte zo strany ministerstiev zaplatená. Chyby teda neboli na strane malých  žiadateľov a prijímateľov, ale na strane štátu, čo je neakceptovateľné. Pre neschopnosť riadiť eurofondy bez korupcie, podvodov a chýb  príde Slovensko o veľké  peniaze, reálne totiž hrozí nárast o ďalších 364 miliónov eur za pochybenia, ktoré sú stále v šetrení“, doplnila Remišová.

Ďalšie korekcie má Slovensko aj v aktuálnom programovom období 2014 – 2020 v celkovej výške 81 miliónov eur a ohrozených je ďalších 350 miliónov eur. „Tento štát 14 rokov nezvládal riadenie eurofondov,“ skonštatovala Remišová. Doteraz sa podľa jej slov takéto informácie vôbec nezverejňovali, pričom naznačila, že takáto prax musí skončiť a bude sa zverejňovať, kto je za nezrovnalosti a pochybenia zodpovedný.

Problémom je aj schopnosť Slovenska eurofondy efektívne čerpať. Remišová uvádza, že koronakríza ešte viac zvýraznila zbytočnú byrokraciu a neefektívne administratívne procesy, ktoré v eurofondoch sú. „Celý proces od podania žiadosti, až kým sa peniaze dostanú k žiadateľom, trvá 680 dní. Preto som začala túto situáciu hneď riešiť“, povedala.

Odpoveďou je podľa podpredsedníčky vlády SR novela zákona o európskych štrukturálnych a investičných fondoch (EŠIF), ktorý bol dnes na vláde schválený.  „Snažíme sa v čo najväčšej miere  zjednodušiť byrokraciu  a zozbierali sme problémy, ktoré žiadateľov a prijímateľov dlhodobo trápia, “ poznamenala vicepremiérka Remišová s tým, že jej cieľom je, aby sa katastrofálna situácia, ktorá momentálne v eurofondoch vládne, neopakovala. Schválená novela zákona z jej dielne je k tomu prvým krokom.

Novela zavádza v súvislosti s pandémiou viaceré novinky. Ide napríklad o zjednodušenie pri projektoch financovaných z Európskeho sociálneho fondu, podstatnou zmenou je aj možnosť pre riadiace orgány pružnejšie meniť výzvy. „Potrebujeme, aby sa peniaze dostali čo najrýchlejšie k ľuďom a mohli sme ich použiť na záchranu pracovných miest. Aj touto novelou robíme pre to maximum,“ uviedla vicepremiérka.

V tejto mimoriadnej situácii bude možné žiadateľom a prijímateľom odpustiť aj zmeškanie lehôt, ktoré nestihli do 12. marca 2020. „Dávame generálny pardon pre tých, ktorí nestihli lehoty, napríklad ak sa žiadateľ nestihol odvolať voči rozhodnutiu alebo bol požiadaný o doplnenie žiadosti, ale štatutár bol v karanténe,“ vysvetlila vicepremiérka.

Novela zákona o EŠIF prináša zmenu aj v tom, že všetky zasadnutia kolektívnych orgánov môžu prebiehať napríklad formou video-konferenčných hovorov.

 „Mojim cieľom je, aby boli eurofondy jednoduchšie, férové a transparentné, a najmä bez korupcie. Musia slúžiť ľuďom a nie príživníkom, tak, aby sme zmiernili následky pandémie, zachovali pracovné miesta a zabezpečili ľuďom kvalitu života,“ povedala na záver podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Zdochýňajúci kôň kope. 4 roky budú plakať ako je všetko zle a označovať predchádzajúcu vladu. Potom príde nová vláda a tá zas bude 4 roky kopať a obvinovat predchádzajúcu vladu.
    Takýmto spôsobom fungujú politici. Vyhovárať sa a vyhovárať. 2-4 roky sa pripravovali na voľby aby presvedčili voliča že on dokáže to vyriešiť a keď tam už je tak stále len plač a výhovorky. Jediný účel prečo sa tam hrnú je plat a mediálna prestíž. Remišová keby nebola v politike tak robí niekde v sklade vo fabrike…

  2. Nehnevajte sa na mňa,alebo nás má všetkých za magorov,alebo vôbec nevie o čom rozpráva.Ved to tak vôbec nefunguje,a nefungovalo.

  3. ..sme dopadli,jeden nekompetentný,druhý duchovný,tretí nervák ..povedala by som boh nás opatruj,ale to nám s touto vládou nepomôže..

  4. babkoherecka odbornicka na vsetko. Som len zvedavy, kto da vsetko do poriadku po tejto vlade odbornikov, vlade rodinkarstva

  5. Samé žvásty…v Česku vyrobili pľucny ventilátor..cena 170 000 českých korún,Chirana výraba pľucne ventilátor zhruba 25 000 eur(stránka..vlada.gov.sk..dátum 4.4.2020)..Česka vlída vydalarozhodnutie,kde cena dezinfekcie 1l..1,40eur..na Slovensku ponukali nemocnociam dezinfekciu 1l..cena od 25 eur až po 43 eur..zaujímave je to,že túto najvyššiu cenu ponúkla chránena dieľna v Bratislave,ktorá vznikla s cieľom pomôcť ľudom so zdravotným postihnutím,pričom na internetovej stranke o výrobe dezinfekčných prostriedkov nie žiadna informácia..

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img