Ministerstvo zdravotníctva SR |MM|  Nemocnice sa postupne pripravujú na väčší počet pacientov s ochorením COVID-19 (koronavírus). Postupne sa budú niektoré oddelenia premieňať na tzv. červené pavilóny. V najkrízovejšom variante sa celé zdravotnícke zariadenie pretransformuje na tzv. COVID-nemocnicu.

Ministerstvo zdravotníctva pracuje na stratégii postupnej reprofilizácii lôžok či oddelení na tzv. červené pavilóny. „Aktuálny stav je pre Slovensko postačujúci. Disponujeme ešte desiatkami voľných lôžok na aktuálnych infekčných oddeleniach, no musíme myslieť dopredu a byť pripravení. Preto štartujeme v najväčšej Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá má pripravení plán reprofilizácie, prispôsobovať ho bude aktuálnemu stavu,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

S pribúdajúcim počtom pacientov s COVID-19, ktorí by si vyžadovali hospitalizáciu, sa budú vybrané oddelenia postupne meniť na červené zóny. Aktuálne je možná „premena“ takmer 4 000 lôžok. „Prioritne sa chceme zamerať na reprofilizáciu nemocničných lôžok, až následne by prišli v prípade potreby na rad priestory ďalších zariadení, ako sú napríklad kúpele, či iné priestory,“ vysvetľuje šéf rezortu zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň myslí na ochranu ľudí, ktorí nemajú koronavírus. „Potrebujeme zabezpečiť, aby ženy mohli rodiť v bezpečných hygienických podmienkach, takisto onkologickí pacienti, aby mali bezpečné prostredie na svoju liečbu a boli taktiež plnohodnotné podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v oblasti traumatológie. Aj v prípade výrazného nárastu pacientov s koronavírusom preto budú v praxi plnohodnotne fungovať nemocnice a špecializované ústavy pre ľudí nenakazených koronavírusom,“ vysvetlil minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Na Slovensku je podľa Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR spolu 31 300 lôžok. V nemocniciach na infekčných oddeleniach je ich takmer 500. Takmer 4000 lôžok sa dá okamžite reprofilizovať v prípade potreby pre pacientov s ochorením COVID-19 (koronavírus)