ISSN 1337-8481

piatok, 14. júna, 2024

Lekárnici zápasia s nedostatkom ochranných pomôcok a vyzývajú kompetentných konať

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku |MM| Situácia v lekárenskom segmente je v dôsledku šíriacej sa hrozby koronavírusu a prijatých mimoriadnych opatrení v kritickom stave. Lekárnikom dochádzajú ochranné pomôcky, chýbať začínajú dezinfekčné prostriedky a v niektorých prípadoch hrozí aj personálny kolaps, ktorý môže ovplyvniť dostupnosť lekárnickej starostlivosti.

Ako prevádzkovatelia lekárenských sietí na Slovensku, ktorí združujú viac ako 2 200 odborných zdravotníckych zamestnancov vo viac ako 400 verejných lekárňach po celom Slovensku máme zodpovednosť za poskytovanie lekárnickej starostlivosti širokej verejnosti. Vzhľadom na aktuálnu situáciu, v ktorej sa ocitáme, nás znepokojuje nedostatočná flexibilita zo strany štátnych orgánov. „Aj napriek mimoriadnej situácii, v ktorej sa dnes naša krajina nachádza, sa ako zdravotnícki pracovníci nedokážeme v dôsledku administratívnych obštrukcií dostať k potrebnému sortimentu,“ zdôrazňuje Jan Žák, predseda predsedníctva Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku.

Hoci sa snažíme zabezpečiť potrebný tovar (ochranné pomôcky a dezinfekciu) doslova za každú cenu, je to nadľudský výkon. Podľa dostupných informácií od dodávateľov, stojí náš tovar na hraniciach alebo dokonca v colných skladoch na Slovensku, no my sa k nemu napriek objednávke a realizovaným zálohovým platbám nedokážeme dostať.

Napriek našej maximálnej snahe a individuálnym možnostiam, trpíme nedostatkom ochranných a dezinfekčných prostriedkov, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie komfortu a najmä bezpečnosti našich zamestnancov. „Nedostatočná flexibilita a obmedzenia od niektorých štátnych orgánov nás dostávajú do kritického stavu, kedy nebudeme našich zamestnancov vo verejných lekárňach schopní dostatočne vybaviť a chrániť potrebnými zdravotníckymi pomôckami. Plne si uvedomujeme zložitosť situácie, v ktorej sa aktuálne nachádza celá spoločnosť, ale radi by sme vyzvali kompetentných, aby prihliadali na všetky okolnosti, možnosti a výnimočnosť situácie,“ pokračuje Jan Žák.

Sme svedkami kritického stavu, ktorý aj napriek žiadostiam a opakovanému apelu, na štátne orgány nie je riešený. Súčasne je nutné uviesť, že lekárne ako miesta primárneho kontaktu, sú najčastejšie navštevované zdravotnícke zariadenie, z čoho vyplýva aj enormný tlak na našich zamestnancov.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img