ISSN 1337-8481

utorok, 25. júna, 2024

Slovensko je pripravené pomôcť Grécku s riešením migračnej krízy

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM|   A to finančne, formou humanitárnej pomoci alebo vyslaním členov pohraničnej a cudzineckej polície. Uviedla to v stredu 4. marca 2020  ministerka vnútra Denisa Saková  po skončení mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci v Bruseli, ktoré bolo zamerané na riešenie nového migračného tlaku na grécko-tureckých hraniciach.

Ministerka uviedla, že všetky národné delegácie mali konsenzuálny názor na dianie v grécko-tureckom pohraničí a ocenili Grékov za ich doterajšiu prácu a za to, že grécka hranica, či už pozemná alebo námorná, je veľmi efektívne chránená. „Všetci sme vyjadrili gréckym kolegom solidaritu. Či už prostredníctvom agentúry Frontex alebo formou humanitárnej pomoci určite budeme Grécko podporovať,“ opísala situáciu ministerka Saková.

Pripomenula, že Európska komisia na Rade ministrov predstavila akčný plán v prospech Grécka, aj s konkrétnymi bodmi, ktorý sa ešte bude ďalej rozpracovávať. Upozornila, že eurokomisia pomenovala priority, kde a ako členské štáty EÚ môžu Grécku pomôcť, či už pod záštitou Frontexu, humanitárnou alebo finančnou pomocou.

„Hovorí sa o počte lietadiel, požiarnych vozidiel, o dekách pre utečenecké tábory a najmä o dostatku príslušníkov cudzineckej a hraničnej polície, aby grécka hranica bola doslova a do písmena symbolom integrity celej Európskej únie,“ vysvetlila Denisa Saková.
 Slovensko každý rok v rámci rotačných misií vyšle na pomoc od 700 do 1000 príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície. Ide najmä o krajiny západného Balkánu alebo o členské krajiny EÚ, ktoré si vyžiadajú pomoc. „Ponúkame takúto pomoc aj Grécku a budeme rokovať o tom, aká veľká má byť tá pomoc,“ spresnila Denisa Saková.

Rokovanie Rady

Zároveň potvrdila, že stredajšie krízové rokovania ministrov vnútra a spravodlivosti sa vôbec nezaoberali otázkou prerozdeľovania či relokácií migrantov a žiadateľov o azyl nachádzajúcich sa na území Grécka. Už v utorok ju o tom telefonicky ubezpečil grécky minister pre migráciu, ktorý povedal, že k diskusiám o prerozdeľovaní migrantov nedôjde.
Žiadal len o solidárnosť, čo sa týka pomoci Grécku, aby tú hranicu, či už pozemnú alebo námornú, ochraňovali tak, ako sa na schengenskú krajinu patrí,“ dodala Denisa Saková.

Akákoľvek pomoc, finančná, humanitárna či personálna, sa podľa jej slov bude konkretizovať prostredníctvom ambasád a ministerstiev zahraničných vecí. Konkrétnu pomoc bude musieť doriešiť zrejme už nová slovenská vláda. Ministerka Saková v tejto súvislosti uviedla, že svojmu nástupcovi alebo nástupkyni vo funkcii odovzdá všetky dohodnuté závery Rady ministrov, a vyjadrila nádej, že aj budúca vláda bude pokračovať v režime vyjadrenia solidarity pre Grécko, ktoré je odkázané brániť integritu vonkajšej hranice EÚ.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img