ISSN 1337-8481

štvrtok, 25. apríla, 2024

Slovenskí pekári volajú po návrate lokálnych potravín vysokej kvality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Nextina |MM| Návrat domácich tradícií a lokálnych potravín s vysokou kvalitou. Tento trend považujú slovenskí pekári za svoju prioritu. Upozorňujú, že podiel domácich výrobkov na pultoch je nízky a požadujú jeho zvýšenie. „Naposledy sa podiel slovenských výrobkov v obchodoch nachádzal nad hranicou 50 percent pred rokom 2011. Podľa posledných prieskumov sa za vlaňajšok tento podiel dostal na úroveň 40,18 percenta. Tieto čísla považujeme za alarmujúce, aj napriek tomu, že v roku 2018 zaznamenal podiel jemný medziročný nárast,“ uviedla dnes na tlačovej konferencii pri príležitosti otvorenia výstavy na Gastra & Kulinária na Agrokomplexe v Nitre predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Tatiana Lopúchová. Konferencia sa uskutočnila v expozícii Pekársky dvor.

Podľa pekárov je nutná neustála podpora povedomia o kvalite domácich výrobkov. Aj týmto faktom je možné podľa zväzu zvyšovať objem tovaru na pultoch so slovenským pôvodom. „Inováciou ponuky sa tradiční výrobcovia snažia prilákať väčšie množstvo zákazníkov, ktorým chcú ukázať, že výrobky vyrobené na našom trhu spĺňajú štandardy vysokej kvality, sú cenovo dostupné pre širokú verejnosť a ich kúpou sa podporuje domáca ekonomika,“ pripomína Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov. Na margo toho zároveň pripomína, že práve inovácia ponuky je závislá od ekonomických možností pekární, ktoré sú limitované cenovým bojom medzi dodávateľmi a obchodníkmi. „Spravodlivé marže, zákaz predaja pod ekonomicky oprávnené náklady a dosiahnutie dohody s obchodníkmi o premietnutí zvyšujúcich sa nákladov do odbytových cien výrobkov, dokážu pekárenský sektor zachrániť. A to až do takej miery, že pekárne budú schopné modernizovať prevádzky a vo väčšej miere inovovať výrobky,“ dodáva Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

 

Krach pekární na Slovensku v dôsledku neúmerného boja so zahraničnými obchodnými reťazcami vidí ako problém aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Za jednu zo svojich priorít taktiež považuje zvýšenie podielu kvalitných lokálnych potravín na pultoch. „Pekárenstvo patrí k najstarším remeslám na Slovensku a je našou povinnosťou bojovať za jeho záchranu. Rezort preto pre slovenských výrobcov pripravil  viacero opatrení. Skrátil lehoty splatnosti faktúr v prospech dodávateľov na 15 dní, zakázal predaj pod ekonomicky oprávnené náklady, aktualizoval zákon o cenách a zákon o neprimeraných podmienkach v obchode,“ priblížila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Podľa rezortu je výbornou správou, že pekári naprieč Európou spájajú svoje sily v rámci vzájomnej výmeny informácií v snahe podporiť záchranu sektora. Aj preto sa na expozícii Pekársky dvor na nitrianskom Agrokomplexe zúčastnili zástupcovia pekárenských združení z Maďarska, Rumunska, Čiech a Poľska. Návštevu prijali aj zástupcovia Svetovej únie pekárov a cukrárov z organizácie UIBC. „Podporovať domácich výrobcov chleba a pečiva je veľmi dôležité a akúkoľvek podporu zo strany štátu, ktorá je smerovaná k záchrane lokálnych potravín považujem za pozitívnu. Preto si veľmi vážim medzinárodný dialóg s pekármi, pretože môže byť veľkým prínosom naprieč krajinami. Nová slovenská legislatíva na boj proti nekalým obchodným praktikám je pritom vzorom aj pre iné európske štáty,“ povedal na tlačovej konferencii José Mariá Fernandéz del Vallado, generálny sekretár UIBC.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img