ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Komorný orchester Bruna Waltera v Múzeu holokaustu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Pri príležitosti Európskeho dňa židovskej kultúry sa v Múzeu holokaustu v Seredi odohral komorný koncert Bruna Waltera. Podujatie bolo zároveň súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Seredský koncert bol prvým zo šnúry vystúpení hudobného telesa, ktorého ideou je zblížiť ľudí so záujmom o spoločné európske židovské dedičstvo. V priestoroch múzea odznel koncert d mol pre dvoje huslí a orchester Johanna Sebastiana Bacha, koncert d mol pre flautu a sláčikový orchester Carla Philippa Emanuela Bacha a Divertimento F dur Wolfganga Amadea Mozarta. Ako sólista sa s orchestrom predstavil flautista Tomáš Jánošík. Dirigentom orchestra bol Jack Martin Händler.

Jack Martin Händler sa narodil v roku 1947 v Bratislave. Hru na husle študoval na Hudobnej akadémii u Jána Skladaného vo svojom rodnom meste a tiež v Moskve, v roku 1978 sa presťahoval do Nemecka. Pôsobil na svetových scénach a bol mu udelený rad významných vyznamenaní vo viacerých európskych krajinách. Rozhodujúcim momentom Händlerovho umeleckého postoja je jeho chápanie klasickej hudby ako univerzálneho jazyka ľudstva, pričom za svoju najvznešenejšiu a najdôležitejšiu úlohu považuje osobné odovzdávanie jej humánneho posolstva. Tento postoj zároveň reflektuje dedičstvo multikultúrneho priestoru, ktorý tvorí jeho rodné mesto Bratislava spolu s Viedňou a Budapešťou a ktoré ho v rozhodujúcej miere formovalo ako Európana z presvedčenia. Bruno Walter (1876 – 1962) patril k najrenomovanejším a najvýraznejším dirigentom 20. storočia. Na hudobnom dianí v Európe sa významnou mierou podieľal viac ako 50 rokov.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img