ISSN 1337-8481

štvrtok, 25. apríla, 2024

Možno si pohraničiar „len“ nechcel „vystrieľať“ opušťák a nechal ľudí žiť…

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Doba viac ako tri desaťročia po revolučnej zmene totalitného režimu na demokratický, paradoxne prináša jedincov schopných obhajovať všetko, čo samotný režim totalitným robilo.

Aj streľbu do ľudí utekajúcich za slobodou na hraniciach – Železnej opone.

Pred niekoľkými hodinami sme uverejnili článok s dobovými materiálmi socialistickej Československej televízie – čítajte tu:

Pohraničná stráž – Neprojdou! Rozkaz bol strieľať po ľudoch, ktorí v socializme nechceli žiť…

V diskusii pod článkom nájdete aj tento príspevok:

Nelegálne prekročiť hranice keď viem že môžem zomrieť mal každý občan Československa. Vojak mal povinnosť a prísahu, čo by urobil novinár ak by bol vojakom pohraničnej stráže?

A aj tento:

pán Majko viete o tom hraničiarovi zo Seredi čo strieľal po nejakých ľuďoch ktorí utekali cez hranice?neviem podrobnosti ale bol poslancom v meste a syn má byť u armády alebo policajtov

Faktom vychádzajúcim zo štúdia histórie je, že nie každý vojak slúžiaci na Železnej opone, si streľbou na civilov – aj ženy s deťmi, chcel vyslúžiť opušťák, či prípadne nejakú tú frčku na výložky.

O pohraničiarovi, ktorý bol zároveň aj človekom, sme písali a video priniesli tu:

Pohraničiar Šimeček až na sklonku života priznal, že niekedy možno nechal utiecť nejakú ženu s dcérou

Nie, nie je našim cieľom súdiť tých aktívnych pohraničiarov, ktorí „len“ plnili rozkazy a ich rukou zomierali ľudia. Ide nám o pravdu a poučenie sa z nej.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Autor článku ma nesmierne historické medzery.Hranice sa strážili,všade a odjakživa.Rozdiel bol v tom,že si ľudia na západe mohli ľahšie zohnať víza,a cestovať kade tade.Podla vašich vlastných príspevkov,pán Majko ste vy a vaša rodina mohli cestovať za socializmu na západ bez problémov,dokonca aj do západného Berlína.Takze ste boli privilegovani.Hovorim teraz o dobe minulej.Este aj za prvej republiky sa strielalo na hraniciach ale nevolali sa pohraničníci,ale finančná stráž.Co myslíte,koľko ľudí zahynulo na USA hraniciach a napr.Mexika.A to ešte aj teraz.Samozrejme,že je to odsúdeniahodné,vtedy a aj teraz.A obviňovať obyčajných vojakov za takéto veci,je jednoducho podlosť.Kazda doba má svoje špecifické vlastnosti,a je preto dôležité,aby sa ľudia s každej doby poučili.Ale na to treba múdrych a vzdelaných ľudí.

 2. Je rozdiel strazit vonkajsie hranice pred najazdami zgerby a strielanim svojich vlastnych, ked chcu opustit krajinu, ktora je neslobodna.

 3. Anonym 28. augusta 2023, 10:09 – cielene klamete a nielen za seba, ale pisete nezmysly aj o mne.

  Nie, nemohli sme cestovat bez problemov. Po zlozitom vybavovani povoleni, mohla cestovat moja mama za sestrou (blizka pribuzna), ktora do SRN emigrovala po vpade okupacnych vojsk do CSSR, kedy na protest z KSS vystupil aj moj otec.

  Mama z dovou ZTP mala zo zakona narok na doprovod a ten jej poskytol otec – inak by sa na zapad dostal vyrazne tazsie. Na to, ze mu to myslelo, aj bez internetu si pozistoval moznosti a vyuzil to, ze uz bol na slobodnom zapade a chcel cestovat dalej – dokonca aj do nedostizneho Zapadneho Berlina, je nieco, co si cenim a co tvor ako Vy isto pochopi len tazko.

  Do Rakuska sme sa dostali v 1985 s otcom na DEVIZOVY PRISLUB zlozito, kedze ja som navstevoval strednu skolu. Polovica rodiny MUSELA ZOSTAT V CSSR -to ako poistka, aby sme sa vratili.

  Zial, cestovat na devizovy prislub nebola ziadna radost, kedze sme si mohli zamenit iba 50 USD, co v Schilingoch bolo aj na tu dobu uplne nic. Ziadne valuty vyniest mimo uvedenu ciastku nebolo mozne a s Ceskoslovenskymi korunami sme si za hranicami mohli vytriet zadok, alebo ich rozdat detom ako atrakciu spoza ostnateho dratu.

  V Rakusku sme styri dni tak boli odkazani na emigrantov,ktori nam poskytli ubytovanie a umoznili nam tam prezit.

  Viete, skusat demagogiu mozete niekde na socialnych sietach, kde na svoje zvratene nezmysly najdete nepochybne dostatok hlupakov neznalych veci.
  Tu a hlavne o cestovani a socializme sa tak nestane. Tu sa drzime faktov, dokazov a mame osobne poznanie veci, o ktorych mnoho inych chce verejnost zavadzat.

  Jeden z dovodov preco som Muzeum totality zriadil je ten, aby neskor namiesto uz spomenutych faktov dalsim generaciam nezostala len cielena propaganda ignorujuca vtedajsiu realitu odpsychopatov a dezolatov.

 4. Anonym 10:24,No nie je to žiaden rozdiel.Podla vás to nie sú ľudia,to je zgerba.A s tým strieľanim viete úplne hovno! Na to boli predstavte si tiež pravidlá a zákony.Nie ,že by som ich obhajoval,ale len tak z vlastnej vôle tiež nemohol nikto strieľať.A kto to urobil,tak bol zločinec,tak ako sú teraz taki. zločinci.Samozrejme,že sa mu toho veľa nestalo,ale bola to svojvola.Ved ti ľudia ešte niektorí žijú,tak sa snažte a postavte ich pred súd

 5. No dobre pán Majko,mne umrel svokor na západe,ani manželka,ani ja sme nemohli ísť na pohreb.Takze takto.Niekto mohol,niekto nemohol.

 6. Anonym 28. augusta 2023, 11:50 – odmietam sa vobec zaoberat tym, o com nemam ziadne informacie, nevedel a neviem to ovplyvnit a netyka sa ma to.

  Ide o Vas problem, ktoreho riesenia a vysvetlenia musite hladat Vy, ak o to mate zaujem.

  Ja sa drzim preukazatelnych faktov.

  Pre zaujimavost – skuste zistit, ci sa Vasi pribuzni po emigracii tzv. „vykupili zo statneho zvazku“.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img