ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Útulňa Jozefa Maka – moderné útočisko pre diaľkových turistov v Malých Karpatoch je otvorené

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj |MM|  Nalepením pamätných nálepiek do denníka, prostredníctvom ktorého sa môžu turisti podeliť s ostatnými o svoje dojmy z pobytu v Malých Karpatoch, bola v  stredu 7. júna 2023 slávnostne otvorená útulňa Jozefa Maka. Útočisko pre diaľkových turistov sprístupnili zástupcovia viacerých subjektov, ktoré sa podieľali na jeho výstavbe. 

Projekt je ukážkou spolupráce verejného a občianskeho sektora. Architektonický návrh vznikol vďaka crowdfundingovej kampani, ktorú spustilo občianske združenie Hikemates. Finančné prostriedky na realizáciu poskytol Trnavský samosprávny kraj a zastrešovala ju Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Aj vďaka súčinnosti Lesov Slovenskej republiky, Klubu slovenských turistov a Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky – Správa CHKO Malé Karpaty vznikla moderná útulňa, ktorá bude slúžiť diaľkovým turistom prechádzajúcim cez Malé Karpaty. Jej zhotoviteľom je firma
iDeal s. r. o.

„Domácim i zahraničným turistom, ktorí pešo prechádzajú cez Trnavský kraj po Ceste hrdinov SNP alebo po Štefánikovej magistrále, sme vytvorili možnosť prenocovať v novej modernej útulni. Je to dôkaz, že spolupráca samosprávy s neziskovými organizáciami aj štátnymi inštitúciami je prospešná a možná. Vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli k realizácii projektu. Výsledkom je moderná turistická útulňa Jozefa Maka pre všetkých, ktorí aktívne trávia svoj voľný čas v našom kraji,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Architekti Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová navrhli útulňu ako dvojpodlažnú stavbu, ktorej podkrovie slúži na prenocovanie štyroch až šiestich ľudí. V prípade potreby môže rovnaký počet turistov spať aj na spodnom podlaží. To je prioritne komunitným priestorom slúžiacim na socializáciu turistov, ktorí sa stretli pod jednou strechou.

 

„Ešte pred otvorením útulne sme v spolupráci s Klubom slovenských turistov doplnili značenie, aby ju diaľkoví turisti ľahko našli. Stojí na mieste, ktoré je výsledkom dohody všetkých partnerov. Spoločne sme vybrali lokalitu, ktorá musela splniť viaceré dôležité kritériá. Veríme že útulňa Jozefa Maka bude dlho slúžiť účelu, pre ktorý bola postavená a turisti si ju budú vážiť rovnako ako si podobné stavby vážia v zahraničí. Je postavená s citom k okolitému prostrediu, návštevníkov preto prosíme, aby k nej tak aj pristupovali,“ povedala Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Od podpisu memoranda, v ktorom všetky zainteresované strany deklarovali záujem spolupracovať pri výstavbe turistickej útulne, uplynuli takmer dva roky. Jej otvorenie je vyvrcholením administratívne náročnej prípravy projektu, verejného obstarávania na zhotoviteľa a samotnej výstavby.

„Každý, kto absolvoval diaľkovú trasu naprieč Slovenskom, pozná dôležitosť turistických útulní. V uplynulých rokoch vznikli z našej iniciatívy dve moderné útulne – vo Volovských vrchoch a na Muránskej planine. Treťou je práve útulňa Jozefa Maka v Malých Karpatoch. Vyrástla v lokalite, kde doteraz podobná turistická infraštruktúra veľmi chýbala,“ uviedol Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates, organizátor projektu Zaži útulne.

Jeho cieľom bolo vytvoriť nové priestory pre kontakt človeka s prírodou s čo najmenším vplyvom na okolie a s ohľadom na tradície. Dobrovoľní darcovia na tento účel poskytli vyše 61-tisíc eur. Nasledovala architektonická súťaž, zastrešená Slovenskou komorou architektov, z ktorej vzišli víťazné návrhy. Jeden z týchto návrhov poskytli organizátori kampane Zaži útulne Krajskej organizácii cestovného ruch Trnavský kraj. Samotnú realizáciu financoval Trnavský samosprávny kraj.

Trnavský kraj zážitkov je Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj. Systematicky vytvára podmienky na rozvoj cestovného ruchu na území Trnavského samosprávneho kraja a jeho turistických destinácií: Trnava región, Piešťany a okolie, Matúšova zem – Galanta a okolie, Žitný ostrov a Záhorie. Zároveň je marketingovou centrálou a zastrešuje propagáciu cestovného ruchu pre svojich členov doma a v zahraničí. Organizuje podujatia a vytvára a predáva zážitkové produkty cestovného ruchu, ktoré dotvárajú ponuku výletnej destinácie Trnavského kraja zážitkov.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Bravoooo, palec hore. Takychto cinov by mohlo byt viacej. Kazdy turista sa takemuto dacomu potesi. Teraz uz len dufat ze tam budu chodit len turisty a nie opita a sfetovana mladez, ktora to znici.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img