ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Aké opatrenia v súvislosti s odstaveným mostom mali byť vykonané bezodkladne?

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Bezpečnosť mala a má byť prvoradá.

Hneď v prvé popoludnie po odstavení premávky po moste boli potvrdené naše varovania a to čo do kolón na rýchlostnej komunikácii R1, tak problematického odbočovania na nadjazde pri Dolnej Strede. V dostatočnom predstihu sme o hroziacom probléme a rizikách informovali verejnosť a upozorňovali aj kompetentných.

Počúvať nemali záujem.

Na problém sme upozornili konkrétnych prítomných policajných dôstojníkov – podotýkame že išlo o dopravákov – aj na stretnutí zvolanom za účelom okamžitého odstavenia mosta. Rovnako bol na problém asi o rok a pol upozornený správca mosta a OÚ v sídle kraja, ktorý bude vydávať stavebné povolenie.

Vyhotovili sme videozáznam oboch obchádzkových trás s poukázaním na kritické miesta obchádzok a s dostatočným predstihom sme ho verejne odprezentovali. Správca komunikácie a nadjazdu nemal záujem zúčastniť sa stretnutia na  MsÚ v Seredi a vypočuť si pripomienky občanov, ktorých sa uzatvorenie mosta dotkne najviac.

Žiaľ stačilo niekoľko dní a naše predpoklady sa naplnili. Akurát v niektorých dňoch sú kolóny ešte dlhšie,ako sme predpokladali.

Čo konkrétne mali správcovia komunikácií pre bezpečnosť premávky vykonať bezodkladne?

 • okamžité zníženie rýchlosti na R1 v úseku od pripájača na R1 pri bývalom MILEXe s vyznačením  možnosti tvorenia kolón – smer Nitra
 • okamžité zníženie rýchlosti na nadjazde od Dolnej Stredy smerom na Galantu
 • v kritických časoch hliadka dopravnej polície na nadjazde zabezpečujúca plynulosť a bezpečnosť  odbočenia vľavo z R1, čím sa dosiahne rýchlejšie „čistenie“  rýchlostnej komunikácie a tým aj bezpečnosť na R1
 • upravenie prednosti v jazde v križovatke pri Hutníku v Seredi. Minimálne preprogramovanie svetelnej signalizácie. Stále máme hlavnú cestu z centra mesta k uzatvorenému mostu!
 • bezodkladné upozornenie na  UZATVORENIE MOSTA na príjazdoch do mesta a vyznačenie obchádzok

Všetko malo byť vykonané bezodkladne.  No prakticky nič nebolo vykonané ani tri týždne po uzatvorení mosta a väčšina opatrení nieje vykonaná ani po mesiaci. Na rýchlostnej komunikácii  R1 pre bezpečnosť v súvislosti s výrazne zvýšenou premávkou v obchádzkovom úseku nebolo doteraz vykonané prakticky nič!

Aj mesiac po uzatvorení nadjazdu  vodič idúci po  R1 rýchlosťou  130 km/hod zaregistruje  autá dnes už úplne pravidelne zaberajúce časť jedného z jazdných pruhov na poslednú chvíľu a bez varovania príslušným dopravným značením. V civilizácii mimo Slovenska nepredstaviteľný stav.

Aj mesiac po uzatvorení mosta sú dopravným značením vodiči pri zátarase posielaní do slepej ulice! Upozornenia opakované počas troch týždňov smerované na kompetentné osoby nepomáhajú.

Nestojí otázka či príde k vážnej dopravnej nehode, ale kedy a s akými následkami. Ešte že je za nedostatočne rýchle konanie v uvedených veciach možné určiť nielen zodpovedné inštitúcie, ale aj konkrétne zodpovedné osoby zastávajúce konkrétne funkcie.

Vzhľadom na to,kde sa Sereď nachádza z hľadiska tranzitu cez Slovenskú republiku je smutné, že takýto stav dopustili kompetentné orgány a ministerstvá napriek tomu, že stav mosta a teda fakt, že skôr či neskôr k jeho úplnému uzatvoreniu príde, vedeli minimálne 4 roky vopred.

Slovensko má vážne problémy nielen v budovaní novej dopravnej infraštruktúry, ale aj v udržiavaní tej stávajúcej. Je to vidieť na nehospodárnom čerpaní  fondov  EÚ (na výstavbu ciest onedlho končia) a predražovaním zákaziek. Mýto a spôsob prerozdelenia financií z jeho výberu výrazne nezmenila ani minulá vláda.

Slovenská republika je v centre Európy, no už dnes je obchádzaná medzinárodnými dopravcami po železnici, ale postupne získavame zlé meno aj pre riedku a nedokončenú diaľničnú sieť.  Slovensko tak prichádza o nemalé finančné prostriedky,ktoré naopak získavajú štáty, cez ktoré sme obchádzaní. Výsledok a rozdiely v budovaní infraštruktúry sa takto budú ešte viac prehlbovať a o niekoľko rokov budeme zaostalou krajinou s rozpadnutou cestnou a železničnou infraštruktúrou a bezpečnosťou nezodpovedajúcou štandardom bežným všade okolo nás. Teda tam, kde nekradnú a netunelujú verejné peniaze, resp. kde je takéto konanie účinne postihované.

Problémom je,že už je neskoro začať si brať príklad aj z Rumunska, kde eurofondy netunelovali, ale  investovali do infraštruktúry a bezpečnosti na cestách, ktorú Rumunom dnes môžeme iba závidieť.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Pre Anonym 14:48
  To sa nezmôžeš na nič iné iba každého špiniť ? Čo si ty v živote dokázal ? Si troska zvaná sračkomet !

 2. Snivalo sa mi, ze za dva alebo tri roky si obyvatelia na absenciu mostu zvyknu a teda uz nebude potrebny. No a potom by mohli zacat developeri skupovat pozemky a rozsirovat priemyselnu zonu na Trnavskej.

 3. no neviem, upravenie prednosti v jazde v križovatke pri Hutníku by zrejme malo úplne opačný efekt, to nie je dobrý nápad a nehôd by pribúdalo. A okrem toho, hlavne ráno ľudia chodia po hlavnej ceste a vezú deti do školy, popr. sa tadiaľ vracajú do mesta.

 4. Anonym 8. júna 2023, 15:25 – vobec nie je podstatne, co si mysli vodic Vy, Vas sused, alebo ja.

  Dolezite je, ci bude hlavna cesta ta, po ktorej ide 95% premavky, alebo cesta konciaca betonovym zatarasom.

  Povedane inak, od toho ktora cesta je hlavna, zavisi hustota premavky a doba cakania.

 5. Upravit prednost v jazde pri hutníku? To by tam ešte len bolo havárií. Majko vyser sa už na to,nechaj to na tých ktorí sú zato zodpovední, si čistý šialenec.

 6. Vy! Nadavajte kompetentným z kraja,okresu predošlého vedenia mesta Sereď. Trnava z vysoká kašle na mesto. Hlavne, že si zveladuje parky, baštičky. Pod Nitrou by sa to nestalo. Nevidíte, že zo Sereďe sa stáva provinčné mesto niekde vTanzánii. A pán primátor kontakte! Pekných rečí tu už bolo dosť.

 7. Vy! Nadavajte kompetentným z kraja,okresu predošlého vedenia mesta Sereď. Trnava z vysoká kašle na mesto. Hlavne, že si zveladuje parky, baštičky. Pod Nitrou by sa to nestalo. Nevidíte, že zo Sereďe sa stáva provinčné mesto niekde vTanzánii. A pán primátor konajte!Pekných rečí tu už bolo dosť.

 8. Mnohé mestá, ktoré boli kedysi provinčné, sa v dôsledku politických alebo ekonomických zmien zmenili na pulzujúce metropoly.

 9. Nie je dôležité ktoré to boli, dôležité je či mesto Sereď bude raz takou zmenou. Potenciál určite má.

 10. Stačilo. Zrovnajú sa nájazdy na most z oboch strán na úroveň koľajníc a na Kasárenskú sa bude chodiť po schodoch. Či?

 11. Este by som doplnil, ze na moste do Dolnej Stredy by velmi pomohlo zrkadlo na kazdej stane, pretoze je tam zla viditelnost a velke riziko havarie…

 12. pre 7,06 bláboláš pitchoviny. To čo Pán Majko navrhoval tam teraz urobili. Keď si čurák ty nemusíš to ukazovať útokom na iných keď nechápeš ani o čom píšu.

 13. Štát musí podľa ministra dopravy Pavla Lančariča urýchliť rekonštrukciu mostov. Ak sa to nepodarí, môže sa stať, že do desiatich rokov bude viac než 90 percent mostov uzavretých alebo s obmedzenou dopravou, varoval minister.
  „Tu už ide o normálne reálne životy občanov, ktorí po týchto komunikáciách dennodenne chodia,“ vyhlásil po rokovaní vlády Lančarič.
  Spomínaných 90 percent mostov by sa podľa Lančariča mohlo dostať do kategórie sedem (uzavretý) alebo šesť (veľmi zlý stav).
  Vláda v programe sľubuje prípravu mostného programu, v ktorom chce navrhnúť možnosti, ako financovať opravy mostov na cestách prvej triedy.
  Na jar štát uzavrel kľúčový cestný most v Seredi, skomplikovala sa tým doprava nielen v samotnom meste, ale prerušiť museli aj železničnú dopravu pod ním.
  https://e.dennikn.sk/minuta/3242109

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img