ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. apríla, 2024

Župa otvorila priestory novej Záhradnej čitárne v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

TT SK |MM|  Trnavský samosprávny kraj v pondelok 29. mája 2023 slávnostne otvoril novopostavenú Záhradnú čitáreň v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, ktorej je zriaďovateľom. Súčasťou nového priestoru, ktorý bude slúžiť verejnosti aj na vzdelávacie a spoločenské aktivity je revitalizovaná záhrada, prepojená formou mostíka cez Trnávku s Ružovým parkom. Trnavská župa do výstavby budovy a stavebných prác zo svojho rozpočtu vyčlenila 448-tisíc eur.

 „Staré betónové garáže v areáli našej najväčšej knižnice sme nahradili novou modernou budovou Záhradnej čitárne. Okrem toho, sme investovali aj do revitalizácie celého areálu knižnice, ktorý je zároveň prepojený s Ružovým parkom formou mostíka cez Trnávku, o čo sa postaralo mesto Trnava. Návštevníci knižnice tu nájdu moderný priestor, ktorý bude slúžiť na kultúrne a spoločenské podujatia, rovnako na koncerty a diskusie s autormi. Verím, že celý areál sa bude ľuďom páčiť a knižnici pribudnú noví čitatelia,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že do konca roka v areáli záhrady pribudne ešte fontána od známeho slovenského sochára Jána Koniarka.

Interiér novej budovy v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave pozostáva z multifunkčnej miestnosti, ktorá slúži primárne čitateľom. Tá bude zároveň efektívne využívaná na prednášky, prezentácie či diskusie. Výnimočnou je zelená strecha, medzi ktorej výhody patrí znižovanie produkovania CO2,  náklady na vykurovanie a predĺženie samotnej životnosti strechy. Súčasťou objektu je aj terasa so sedením a výhľadom do obnoveného areálu záhrady.

V rámci rekonštrukcie záhrady boli urobené sadové úpravy, ktoré zahŕňajú novú trávnatú plochu aj osadenie listnatých stromov a kríkov. Súčasťou prác je aj vybudovanie závlahového systému s prívodom vody pre plánovanú fontánu s názvom „Dievčatko pod sprchou“ od zakladateľa moderného slovenského sochárstva Jána Koniarka. V revitalizovanom areáli môžu návštevníci využiť aj nové drevené pódium so spevneným prístupovým chodníkom.

Ako hudobný hosť vystúpila speváčka Katarína Feldeková.Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave je najväčšou verejnou knižnicou v Trnavskom kraji. Sídli v historickej budove z roku 1915, ktorú projektoval významný architekt Milan Michal Harminc. Knižnica registruje každý rok takmer 11-tisíc nových čitateľov rôznych vekových skupín a viac ako 130-tisíc návštevníkov. V roku 2022 knižnica oslávila 70 rokov od svojho vzniku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img