ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. júla, 2024

Komentovaná prechádzka sa stala tradíciou v Galante

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Vlastivedné múzeum/27. 5. 2023, Galanta/ |MM|  Vo Vlastivednom múzeu v Galante posledný májový víkend patrí komentovaným prechádzkam mestom. Minuloročné historické prechádzky mali veľký úspech a preto sa rozhodli múzejníci spolu s miestnym historikom, Jurajom Pekarovičom pokračovať. Krátka prezentácia historických fotografií a pohľadníc v budove múzea a následná prechádzka v teréne ponúka náučné popoludnie pre záujemcov o miestnu históriu. Prechádzka so sprievodom v slovenskom jazyku sa uskutoční 27. mája 2023, v sobotu o 14:00 hodine.

Súčasný vzhľad mesta Galanty svedčí o tom, že premena zemepanského mestečka na moderné socialistické mesto sa udialo necitlivo, zmazaním všetkých stôp minulosti. Jediný spôsob nahliadnutia do histórie mesta sú dobové fotografie a pohľadnice. V roku 2022 Vlastivedné múzeum v Galante odprezentovalo rozsiahlu zbierku historických pohľadníc a ako sprievodné programy organizovalo prednášku a prvé komentované prechádzky mestom pod vedením miestneho historika, Juraja Pekaroviča. Záujem o tieto historické nahliadnutia do minulosti mesta bol nad očakávaním a preto sa rozhodlo v tejto tradícii pokračovať. Tentokrát sa prechádzka sústredí na strednú časť Hlavnej ulice a bývalé trhovisko. Táto časť mesta tvorila úzke okolie budovy múzea. Trasa vedie aj po Novej ulice, kde boli sústredené mnohé zariadenia židovskej náboženskej obce: synagóga, mikve, ješiva, škola.

Počas pár rokov stredná časť Hlavnej ulice a Nová ulica sa menila na nepoznanie. Zmizli nádherné secesné budovy s kupolou, paláci s kaviarňou aj meštianske byty. Na ukážku v tejto časti mesta ostala iba budova bývalej sporiteľne, kde sídli práve múzeum.

Vlastivedné múzeum v Galante srdečne očakáva záujemcov o históriu Galanty na prezentáciu historických fotografií a komentovanú prechádzku mestom s Jurajom Pekarovičom dňa 27. mája 2023, v sobotu o 14:00. Podujatie sa uskutoční v slovenskom jazyku. Sprievod v maďarskom jazyku sa uskutoční 28. mája 2023, v nedeľu o 14:00. Miesto stretnutia je budova múzea na Hlavnej ulici 976/8. Vstupné 2€.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img