ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

Kultový Gulliver prichádza ako divadlo a film v jednom

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Divadlo Jána Palárika v Trnave |MM|  Posledná premiéra 49. sezóny v Divadle Jána Palárika v Trnave bude v sobotu 20. mája patriť adaptácii kultového diela Jonathana Swifta. Subjekt: Gulliver v réžii Gejzu Dezorza prináša na javisko inovatívne divadelnofilmové spracovanie formou „live puppet cinema“. Priamo pred očami divákov sa bude odohrávať bábkovočinoherné predstavenie a zároveň natáčať bábkový veľkofilm.

Príbehy Liliputánov a obrov z Gulliverovho príbehu sú známe už stovky rokov deťom po celom svete. Román Gulliverove cesty však nie je rozprávkou pre deti, ale veľkolepou dobrodružnou cestou po mnohých fantastických krajinách.

Posledný titul tejto sezóny venujeme teenagerom. Treba povedať, že tohto diváka je najťažšie zaujať, takže vytvoriť inscenáciu pre teenagerov bola dosť náročná výzva. Chceli sme, aby návšteva tejto inscenácie nebola pre žiakov len „fajnovo odpadnutá hodina“, ale aby sa skrze jedinečný zážitok dokázali nadchnúť pre divadlo a snáď i pre literatúru. Zvolili sme si cestu totálneho experimentu. Forma live puppet cinema je na Slovensku stále neprebádaná. Preto bolo celkom odvážne pustiť sa do nej, dokonca nie v bábkovom, ale v činohernom divadle. Som ale úprimne presvedčená, že výsledok stojí za to a je to jeden obrovský „wow efekt“. Filmová technológia, skvelý groteskný príbeh, veľa swiftovskej irónie, fantastický Martin Hronský ako Gulliver a fascinujúca mágia filmového nakrúcania, ktorá odhaľuje priamo pred našimi očami všetky svoje tajomstvá to je podľa mňa celkom vzrušujúca cesta,“ povedala Lucia Mihálová, umelecká šéfka DJP.

Unikátne spracovanie Swiftovho diela formou „live puppet cinema“ kombinuje výrazové prostriedky filmu, činoherného divadla a bábkového divadla, čím vytvára na javisku nevšedný film, ktorý sa odohráva na plátne pred divákmi. Herci sa tak ocitnú aj v úlohe kameramanov a technikov a divákom ponúknu pohľad priamo do kuchyne natáčania nevšedného filmu.


Legendárna kniha Jonathana Swifta je povinnou literatúrou pre všetkých tvorcov, ktorí sa venujú tvorbe pre deti a mládež. Je to veľmi náročná literatúra a bohato štruktúrovaná predloha. Je to jedna z tých kníh, o ktorej si každý myslí, že ju pozná, no málokto ju skutočne prečítal. Ponuku vedenia Divadla Jána Palárika spracovať Swiftov fiktívny mystifikačný cestopis som prijal s veľkým nadšením. Toto nadšenie sa ale čoskoro premenilo na náročnú tvorivú púť už pri písaní inscenačného scenára, pri ktorom sme so spoluautorkou Valeriou Schulczovou aj dostatočne potrápili, aby sme našli vhodný kľúč, ktorým bolo potrebné príbeh doslova odomknúť,“ povedal režisér Gejza Dezorz.

Vyselektovať z množstva motívov tie najzaujímavejšie a zároveň najdramatickejšie momenty a dôležité myšlienky bolo autorsky veľmi náročné. Toto live cinema dobrodružstvo sme ale všetci prijali a dobrovoľne sme sa vydali na púť po neprebádaných cestičkách aj keď síce iba s veľmi jednoduchou mapou v rukách. No o to odvážnejšie sme vykročili do prázdnoty pred nami. Je až mrazivé ako už pred mnohými storočiami pán Swift dokázal tak neúprosne ironicky a trefne nazerať na ľudstvo. Náš Subjekt: Gulliver je nevšedná inscenácia. Je to dynamická dobrodružná bábkovo činoherná inscenácia, ktorú rozprávame cez optiku troch kamier a tvoríme akýsi javiskový film tu a teraz. Je to veľké dobrodružstvo a akčná putovačka. Na javisku sme sa snažili vytvoriť akúsi mapu k sebe samému. Na tejto ceste hľadania v moriach a pralesoch rôznych fantaskných krajín Swiftovho literárneho sveta sme sa hádam nestratili. Veľká vďaka a obdiv patrí aj herečkám a hercom divadla, ktorí boli nesmierne odvážni a tak mohla naša loď priplávať do prístavu bezpečne, bez vzbury na palube a bez straty na životoch,“ dodal Gejza Dezorz.

V úlohe Lemuela Gullivera sa predstaví Martin Hronský. V ďalších úlohách hrajú: Tomáš Vravník, Dana Droppová, Silvia Soldanová, Martin Kochan, Miroslav Beňuš, Martin Križan a Tomáš Mosný. Autormi adaptácie sú Valeria Schulczová a Gejza Dezorz. Bábky a objekty navrhla Katarína Caková, scénu a kostýmy Lucia Šedivá. Výrobu zabezpečili dielne DJP pod vedením Zuzany Havranovej. Hudbu do inscenácie zložil Martin Hasák. Asistentkou réžie je Zuzana Hurová a dramaturgičkou Lucia Mihálová.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img