ISSN 1337-8481

nedeľa, 19. mája, 2024

Ildikó Kali: Nebudem mlčať

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ildikó Kali (vlastným menom Ildikó Kraicová) je slovenská gitaristka, speváčka a hudobníčka. Venuje sa zhudobňovaniu poézie rôznorodých svetových autorov. Jej najnovší album Zlatá panna, ktorý bol nominovaný na cenu Radio_Head Awards v kategórii World Music/Folk za rok 2021, obsahuje zhudobnené básne významného slovenského romantického básnika Jána Botta.

V súčasnosti Ildikó Kali vystupuje sólovo so svojím aktuálnym hudobným programom „Nebudem mlčať“, o ktorom hovorí: „Vojna stále pokračuje a ja nechcem ostávať pasívna. Piesne vyzdvihujú myšlienky lásky, solidarity, pominuteľnosti života, priateľstva. Odkaz ukrajinského básnika Ivana Franka, zachovať si čistý štít, je nezanedbateľný. Elektrizovaná týmto posolstvom unikám zo zóny pohodlia, oslobodzujem sa od konvencií a nebezpečného pocitu spokojnosti. Je dobré cítiť vnútorný pokoj, no je to len úlomok sveta, ktorý ma neuspokojuje.“

Ildikó Kali odprezentovala nový hudobný program s podtitulom Vojna je zlá v pondelok 8. mája 2023, v Deň víťazstva nad fašizmom, na Hlavnej ulici v Trnave. Koncert venovala všetkým ľuďom zmietajúcim sa vo vojnách, hlavne však vo vojne na Ukrajine. V úvode zazneli dva zhudobnené sonety od Williama Shakespeara s názvami Pieseň vetraSvedectvo o láske. Nasledovala pesnička Kankán s textom od neznámeho autora a po nej ďalší Shakespearov sonet Zlaté jablká slnka. Ildikó Kali sa pri jeho zhudobňovaní inšpirovala rómskou ľudovou piesňou, ktorá zaznela v jeho závere. Podobnú inšpiráciu badať i pri piesni Albatros – zhudobnenej básni Charla Baudelaira. Morský vták s najväčším rozpätím krídel reprezentuje slobodu, ktorá je zraniteľná, a preto ju treba chrániť. Shakespearov sonet pomenovaný Súmrak dňa prináša poznanie, že všetko je pominuteľné, len láska je večná a tiež jej činy a skutky. Odbočkou od sonetov bola žartovná pesnička Neverná žena– zhudobnená báseň Federica Garcíu Lorcu. Záver koncertu patril opäť sonetom Potopené duše, Med a blenO vlkoch a ľuďoch. Zhudobnená báseň ukrajinského básnika Ivana Franka Blažený muž bola čerešničkou na torte. Ildikó Kali pieseň pomenovala Soľ krajiny, pretože ľudia s čistým štítom sú ako soľ, bez ktorej je život bez chuti.

Hudobný program „Nebudem mlčať“ splnil svoj účel. Ildikó Kali ním demonštrovala svoj odpor proti vojnovým zločinom, ktoré pácha ruská armáda na Ukrajine, i proti vojnám všeobecne.

 

Ružena Šípková

Foto: autorka

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img