ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Kosci práve zdolali Garbiarsku, Vinársku a Novomestskú ulicu, v najbližších dňoch budete kosačky počuť na Železničnej ulici, aj v Čepeni

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď / 10. MÁJ 2023 /   Kosenie verejných priestranstiev je zvučnou témou každej jarnej sezóny takmer v každej obci. V Seredi tomu nie je inak. Na vysokú trávu a nestíhanie koscov zabezpečiť úpravu sídlisk podľa predstáv občanov, prijíma radnica upozornenia a podnety počas mája každoročne. V teréne sú pritom všetky kapacity, ktoré mesto má vyčlenené a pracuje sa aj cez víkendy.

Májové kosenie je v plnom prúde a aktuálne boli zvládnuté lokality Vinárska, Garbiarska a Novomestská. V závislosti od počasia sú denne v uliciach mestskí kosci a technika. Aby sa zvýšila rýchlosť kosenia pracuje sa aj v sobotu. To všetko však v závislosti od počasia. Žiaľ, práve to v posledných týždňoch kosbe neprialo a keďže daždivých dní bolo viac ako sme čakali, dnes je kosba v zdržaní takmer dva týždne. Po ukončení prác v okolí sídlisk na Novomestskej a Garbiarskej budú kosci pokračovať cez Školskú ulicu, na Železničnú ulicu a budú sa venovať uliciam v Strednom Čepeni.

„Denne, keď to počasie dovolí, máme v teréne tri výkonné kosačky a koscov s vyžínačkami. Nasadená je teda všetka technika, ktorú má mesto k dispozícii,“ vysvetlil Branislav Lalučšiak, šéf údržby mesta. Do návrhu rozpočtu pre rok 2024 bude preto navrhnuté vyčlenenie finančných prostriedkov na posilnenie možností mesta tak, aby sa situácia každoročne neopakovala. „Ja sám som vlani robil kosca a kosil som trávu v niektorých lokalitách mesta vyššiu ako ju máme dnes. To však už do budúcna nechceme. Našim cieľom je robiť prácu dobre, kvalitne a včas. Verím, že z chýb minulých a tohto roka sa poučíme a dokážeme sa zlepšovať,“ uzavrel Laluščiak.

O problematike kosenia priniesli dávnejšie Seredské novinky aj tento rozhovor.

zdroj: Mesto Sereď

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Kosci s krovinorezmi by mohli použiť ochrannú plachtu keď kosia popri zaparkovaných vozidlách! Keby im niekto zašpinil trávou a poškodil lak tiež by sa im to nepáčilo.

 2. Vyššia tráva lepšie udržuje vlahu, zabraňuje aj prehrievaniu pôdy: Zabudnite na časté a intenzívne kosenie!
  Vyššia tráva lepšie udržuje vlahu, ktorej je najmä v mestskom prostredí počas suchých letných mesiacov nedostatok. Lokálne zabraňuje prehrievaniu pôdy a zmierňuje prehrievanie ovzdušia. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.
  Pri kosení dochádza k vyhubeniu hmyzu. K jeho úhynu dochádza aj v dôsledku obmedzenia dostupných potravových zdrojov. Hmyz tiež predstavuje hlavný zdroj potravy pre viaceré druhy vtákov. „Ochrana hmyzu je v súčasnosti mimoriadne dôležitá, pretože v posledných desaťročiach dochádza k rapídnemu úbytku jeho početnosti. Zabezpečuje množstvo ekosystémových služieb, od ktorých závisí existencia väčšiny druhov vrátane človeka,“ poukázalo MŽP s tým, že ide napríklad o opeľovanie rastlín, reguláciu škodcov či určenie stavu životného prostredia.
  Rezort radí nemať „sterilný“ trávnik, ale dopriať priestor náhodným rastlinám. „Platí, čím väčšia biodiverzita rastlín, tým väčší priestor pre život rôznych druhov živočíchov,“ skonštatoval. Bežná kosačka na trávu rozseká trávu aj živočíchy. Lepšou alternatívou je podľa MŽP kosačka na vysokú trávu alebo krovinorez s kotúčom miesto lanka. Najšetrnejšie je kosenie ručne.
  https://plnielanu.zoznam.sk/vyssia-trava-podporuje-udrzatelne-kosenie/

 3. Ja tím koscom nezáviďim každí ďen kosiť a ešťe za jakí plat robia za posraních 500 eček nech si to každí jeden viskuša maju šancu

 4. 11. mája 2023, 15:20 že ty si jeden z nich ? Podľa gramatiky usudzujem že nebudeš mať ani len základku.

  P.S.: Spádová tiež čaká na pokosenie.

 5. Nuž chlopi dnes som kukal, koľko sa platí súkromníkovi za napríklad pokosenia 2500 m2 / 50m x 50 m/. Nuž vyšlo 250€. /bez dopravy / Samozrejme tá plocha je oveľa väčšia a peňazí oveľa menej. Samospráva dnes využíva dodávateľov, takže cena nepustí. Čo s tým teda? Bude aj zima a chodníky bude treba udržiavať.

 6. Za Tomčaniho ste oznamivali ktore ulice nepokosili a teraz vyťazoslavne ohlasujete ktore sa už zdolali!To o niečom svedči

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img