ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Prezidentka vymenuje vládu odborníkov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezidentka Zuzana Čaputová v nedeľu 7. mája 2023 oznámila, že vymenuje vládu odborníkov. 

Prezidentka tak urobila po stretnutiach s predsedom NR SR Borisom Kollárom a poverým premiérom Eduardom Hegerom v Prezidentskom paláci.

„Vážené spoluobčianky a vážení spoluobčania,po udalostiach z konca týždňa, predovšetkým však po žiadostiach poverených ministrov Vlčana a Káčera bolo zrejmé, že jediný krok, ktorý musí nasledovať je vymenovanie vlády odborníkov. Návrhy premiéra Hegera na tomto mojom rozhodnutí už nemohli nič zmeniť. 

Do vymenovania novej vlády, ktorá vzíde z parlamentných volieb ostáva približne 6 mesiacov. Voľby sú síce na konci septembra, avšak doposiaľ každá vláda na Slovensku sa tvorila niekoľko ďalších týždňov. Pol roka je teda ešte dosť dlhá doba na to, aby vláda odborníkov mohla stabilizovať situáciu a priviesť Slovensko k predčasným voľbám. Keďže som na možnosť vlády odborníkov musela byť pripravená, tím nových ľudí je dnes zostavený. Potrebujú ukončiť záväzky na svojich doterajších pôsobiskách, a preto k vymenovaniu novej vlády pristúpim začiatkom nie nadchádzajúceho, ale až ďalšieho týždňa.

Považujem to za vhodné aj kvôli hladkému ukončeniu a odovzdaniu agendy medzi vládami. O menách budem najskôr informovať lídrov politických strán a následne budem informovať aj verejnosť, a to v najbližších dňoch. Môžem však už dnes potvrdiť, že predsedom vlády bude súčasný viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.Pokiaľ ide o členov vlády, chcem dnes povedať, aké kritériá boli rozhodujúce pre ich výber. Prirodzene hlavným kritériom bola odbornosť, ale zároveň boli výlučne vyberaní ľudia, ktorí nebudú kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Inak povedané, cieľom je nezvýhodniť žiadnu z politických strán v prebiehajúcej predvolebnej súťaži. Bude to teda vláda ľudí, pre ktorých vládnutie nebude predvolebnou kampaňou. Chcem zároveň vyjadriť vďaku ľuďom, ktorí túto zodpovednosť na seba zoberú a to v mimoriadne ťažkej situácii.

Opätovne zopakujem to, prečo som úradnícku vládu nevymenovala už skôr. Bolo to aj z toho dôvodu, že vláda Eduarda Hegera mala pripravené viaceré návrhy zákonov týkajúce sa Plánu obnovy, riešenia energetickej krízy, pomoci samosprávam a ľuďom najviac postihnutých chudobou. Som presvedčená, že tieto zákony boli v prospech Slovenska a vláda Eduarda Hegera mala väčšiu šancu ich v parlamente presadiť, čo sa prevažne aj stalo. Vzhľadom na zostávajúci počet schôdzí parlamentu, keď už nie je možné predkladať návrhy zákonov, odpadá aj tento dôvod pre moju zdržanlivosť ohľadom úradníckej vlády.

K dnešnému vyhláseniu povereného premiéra iba stručne – i keď dnes oznámil vrátenie poverenia, nemá to žiadne právne účinky. Jeho vláda, vrátane všetkých poverených ministrov, musí pôsobiť dovtedy, kým nevymenujem vládu odborníkov.Pokiaľ ide o okolnosti poskytnutia dotácie ministrovi Vlčanovi z novembra minulého roka – keď som sa túto informáciu dozvedela, požiadala som premiéra o preverenie situácie a závery kontroly. Medzi tým však poverený minister požiadal o zbavenie poverenia, čím veci nabrali jasný spád.

Na záver mi dovoľte ešte jednu výzvu.

Chcem požiadať všetkých politikov, ale aj inak verejne pôsobiacich ľudí, aby svojimi vyjadreniami nešírili klamstvá a neoslabovali tak zvyšky súdržnosti v našej krajine. Dezinformácie o progresívnom puči alebo americkej ambasáde a iné klamstvá vyjadrujú mentálny a hodnotový svet šíriteľov týchto výmyslov, nie môj. Je nebezpečné a bezohľadné k občanom šíriť klamstvá a tým vopred spochybňovať vládu, ktorú je potrebné vymenovať. Členovia vlády sa vyberali podľa odbornosti, a teda prirodzene medzi nimi budú ľudia z konzervatívneho aj liberálneho prostredia.

Slovensko potrebuje ako soľ stabilitu, poriadok, odbornosť a návrat k slušnej politike. Verím, že krok, ku ktorému musím pristúpiť, teda vymenovanie vlády odborníkov, k tomu prispeje.“

zdroj: prezident.sk

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Ono je to také príznačné, že buď máš uradnicku vládu, t. j. vládu odborníkov alebo vládu politikov, čiže blbcov. Preto sa vláda politikov ani nepovažuje za vládu odborníkov.

  2. Vacsinou kazde styri roky sa opakuje take oné…volby sa to vola.
    Prezradim ti tajomstvo. Tych odbornikov si volia aj do vlad ludia.

  3. A ešte mi teda povedz, prečo sa vláda politikov nevolá aj vládou odborníkov? Pretože za vládu odborníkov sa považuje úradnícka vláda. Nebude to tým, že vo voľbách volíme predovšetkým politikov a odbornosť nie je na prvom mieste?

  4. To budú takí odborníci,čiže doteraz tajomníci odvolaných ministrov,ktorí sa doteraz podieľali na tom marazme,ale aspoň vedia,že do čoho idú.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img