ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. júla, 2024

Stále viac ľudí akoby plakalo za starým režimom zožierajúcim aj Československo do roku 1989

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img
Je to už šesť rokov, čo som na SeredOnLine.sk publikoval tento článok týkajúci sa socializmu. S odstupom času nie je zaujímavý len samotný text v kontexte k významným zmenám v spoločnosti po dnešok, ale aj diskusia.
Najskôr text článku z archívu SOL:

Stále viac ľudí ako by plakalo za starým režimom zožierajúcim aj  Československo do roku 1989. Hovoria, vlastne hlavne píšu vo svojich statusoch na sociálnych sieťach, ako bolo pred revolúciou dobre, aké sociálne istoty ľudia mali a ako neskutočne nám tí na tribúnach pred viac ako štvrť storočím ublížili.

Až komicky pôsobí, keď práve tie socializmus a diktát jednej strany najospevujúcejšie komentáre čítam na sociálnej sieti vytvorenej kapitalistom,  napísané na technike, ktorá by bez zmeny režimu pre bežných ľudí dostupná jednoducho byť nemohla a v legislatívnom prostredí vôbec umožňujúcom  svoje názory pubikovať verejne a pri aspoň elementárnom pude sebazáchovy aj beztrestne.

Pomerne značnú časť svojho života som prežil práve v socializme a tak netvrdím, že niektoré vymoženosti  existovali. Napríklad lacné bývanie, relatívne lacné autá vyrobené v krajinách bývalého „Sovietskeho bloku“ – aj tie ale na poradovník tak, ako napr. cement, tehly, vápno, toaletný papier či mandarinky a kubánske pomaranče. Ale tie len pred Vianocami.  Spomeniem aj bezúročné mladomanželské pôžičky a napríklad aj zdravotníctvo fakt zadara.  Pozor! Pre objektivitu musím uviesť aj fakt, že úroveň ako bývania, tak cestovania v rámci soc bloku a zdravotníctva bola  zodpovedajúca cene. Teda v porovnaní so západnými krajinami – otrasná.

Už teraz som si istý, že veľa ľudí hľadajúc argumenty proti protestuje. Prosím, skúste si spomenúť na úroveň bývalej  socialistickej  NDR a kapitalistickej NSR. Navštívil som osobne niekoľko krát ako pred revolúciou, tak NSR ešte pred zjednotením  Nemecka, takže si môžem dovoliť písať tak, ako píšem.  Nemcov stálo vyrovnávanie životnej úrovne po zjednotení krajín miliardy DM a úplne sa im rozdiely odstrániť nepodarilo vlastne doteraz.

Úrovni života v Čaučeskovom Rumunsku  a Živkovovom Bulharsku sa budem venovať v inom článku.

Komunisti a súčasní podporovatelia tejto zvrátenej ideológie zabúdajú, že v porovnávaní vytŕhajú z kontextu to, čo im vyhovuje a opomínajú to, čo im umožňuje vôbec niečo porovnávať.  Alebo si snáď myslia, že sloboda slova a demokracia sú zlúčiteľné s minulým komunistickým režimom?

 Veľa ľudí dnes nadáva na ponovembrový vývoj aj na Slovensku a tvrdí, že demokraciu nemáme. Zároveň však neváhajú hrdo vyhlásiť, že voliť nechodia a na tomto „zločineckom“ systéme sa podieľať nebudú. Pýtam sa ich teda – nie je demokracia o zodpovednosti jednotlivca a vláde väčšiny ľudí? A nie je systém postavený na dobrovolnosti a to nielen pri voľbe, ale aj opačne, teda pri vzdaní sa práva voliť v prospech iných?

Iba nedávno som mal debatu s niekoľkými mladými ľuďmi, ktorí tvrdili, že voliť nechodia a fakt na to boli hrdí. Keď som sa ich spýtal, či by podľa nich boli voľby platné (extrémne) vtedy, kedy by prišlo hypoteticky voliť  iba  150 kandidátov do NR SR    a každý by zvolil sám seba, nechápali. Na tomto príklade pochopili, že voľby sú dôležitým prvkom demokracie  a že každý hlas od roku  1989 je dôležitý.  

A ešte niečo je dôležité. Pri voľbách myslieť a hodnotiť každého kandidáta, ktorému volič dá hlas individuálne a na základe jeho postojov a konania nie len v predvolebnom období, ale počas aspoň 20 rokov dozadu.

Áno, socializmus sa môže zdať lepším zriadením, no len pre tých, ktorí nie sú schopní alebo ochotní akceptovať   svoju mieru zodpovednosti nad svojim životom  a vývojom spoločnosti. Môžu a nepochybujem o tom, že aj budú velebiť ľudia, ktorí sú radi, keď za nich rozhodujú a za rozhodovanie berú zodpovednosť iní. Ja k nim však našťastie nepatrím…

– – –

No a následne k diskusii pod šesť rokov starým článkom. Nazrite do diskusie a  porovnávajte so súčasnosťou. Vidia ľudia socializmus, ale aj budúcnosť Slovenska inak?

Poznámka: príspevky v diskusii v starom redakčnom systéme čítajte opačne, teda zdola nahor. V tej dobe boli príspevky staré na spodu a nové pribúdali smerom hore. 

A nakoniec tu je link na článokdoarchívu SeredOnLine.sk:

http://archiv.seredonline.sk/clanky/stale-viac-ludi-akoby-plakalo-za-starym-rezimom-zozierajucim-aj-ceskoslovensko-do-roku-1989/index.html

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. A teraz? V akej kvalite developeri odovzdávajú stavby, že po odovzdaní stavby, ktorí bývajú na poslednom poschodí, pri prvom daždi tečie voda do bytu a nemôžu sa dočkať nápravy. A už by bolo na čase, aby ste prestal ľudí zaťažovať týmito hlúposťami! Každý má svoje problémy a nie aby sa zaoberal tým, čo nemôže zmeniť. Je to ako obohratá platňa, do kolečka, do kola. Ešte koľkokrát sa budete k tomu vracať.

 2. minulosť 22. apríla 2023, 21:16 – nuz, co do obsahu mojej odpovede, asi sklamem Vase ocakavania.

  Teme socializmus, totalitny rezim a vsetko co s tym suvisi, sa urcite budem vracat TRVALE.

  Asi si kladiete otazku preco? Teda, kedze to nemozeme zmenit.

  Moja odpoved je asi jednoduchsia, ako by ste cakal – proste preto, lebo ste v rubrike MUZEUM TOTALITY, teda HISTORIA a tak tu budu pohlady a fakty z historie.

  Pre vysvetlenie pojmu specialnepre Vas: ak by sme boli v rubrike napr. Muzeum vyvoja ludskeho druhu, cital by ste pravdepodobne o neandrtalcoch, neskor prvotnopospolnej spolocnosti atd.

  V pripade, ze by sme boli v rubrike krimi spravy, cital by ste o tom,koho, kedy,kde a za co zbalila NAKA a nasledne v diskusii obdobne intelektualne prejavy napr. o tom kto s kym je_e, ako pisete Vy, tu a teraz.

  Potrebujete pokracovanie vo vysvetlovani uvedenim dalsich prikladov?

 3. Kto daroval Československo rakúsko- nemeckému bastardovi, kto daroval Československo Stalinovi? Bola to špinavá banda ktorej nezáležalo na posratom bezvíznamnom Československu. A dnes sme na tom tak isto, stále nás tá banda čo nás dala Hitlerovi ovláda. Slováci si nepriali socializmus bol to diktát s Prahy. Hovno sme boli a budeme, aj tí naši hovno mali aj my ho máme . Slovensko ovládajú hlupáci plagiator banda.

 4. Anonym 0:40,to sa teda mýliš ! Hlúpa plagiator banda tu neovláda vôbec nič !!!
  Aj oni majú svojho pána a ten ťahá za nitky ! Oni sú len tým pánom nastrčené figúrky.

 5. Kto má kontrolu nad potravinami,má kontrolu nad ľudmi.
  Kto má kontrolu nad médiami,má kontrolu nad ľudským myslením.
  Kto má kontrolu nad ropou,má kontrolu nad národmi.
  Kto má kontrolu nad peniazmi,ten kontroluje svet…
  Henry Kissinger

  A kto to má všetku tú kontrolu ? Poniektorí to už vedia ale niektorým sa to nedarí pochopiť…

 6. Ľudia všimli ste si, čo sa deje už viac než 3 roky? Ja sa obávam, že my sme naozaj tak sprostý národ, že o niekoľko rokov návrat socializmu reálne hrozí. Dúfam, že sa mýlim.

 7. Drahá pani Oľga,on ten návrat by tu vítalo asi 90% občanov,ale nie tých mladých. Tých už spracovala mediálna demagógia ! Vlastne ten socializmus je tu už teraz,len mu dali názov demokracia. Ale my vieme že je to demokracia s neľudskou tvárou !

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img