ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Svetový deň Zeme nabáda zamyslieť sa nad stavom našej planéty

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

WWF Slovensko |MM|    Za obdobie kratšie ako jeden ľudský život klesol počet jedincov populácií voľne žijúcich živočíchov v priemere o 69 %.

  • Pri príležitosti Dňa Zeme upozorňuje WWF (Svetový fond na ochranu prírody) na akútnu potrebu chrániť našu planétu.  
  • WWF Slovensko sa 21. a 22. apríla aktívne zúčastní podujatí ku Dňu Zeme v Bratislave aj vo Zvolene.
  • Počas celého týždňa si na námestí v Topoľčanoch možno pozrieť výstavu „Živé rieky“ zameranú na obnovu voľne tečúcich riek a na zlepšovanie ich stavu.

 

Máme len jednu planétu

Celý svet bude mať 22. apríla príležitosť pripomenúť si, aké dôležité je starať sa o prírodu  a chrániť ju. Podľa poslednej Správy o stave planéty, komplexnej štúdie WWF ohľadom trendov globálnej biodiverzity a zdravia planéty, je totiž situácia alarmujúca. Vo vybraných sledovaných populáciách rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov aj cicavcov bol od roku 1970 zaznamenaný zničujúci pokles počtu jedincov, v priemere až o 69 %.

Výrazná strata biodiverzity sa prejavuje vo všetkých ekosystémoch, lesy nevynímajúc. Na základe analýzy údajov z Červeného zoznamu IUCN radí Správa o stave planéty medzi hlavné faktory ohrozenia rozmanitosti suchozemských živočíchov poľnohospodárstvo, lov, ťažbu lesov, znečistenie, šírenie inváznych druhov a zmenu klímy. „Jedným z faktorov, ktorý môže zmeniť nástup zmeny klímy, alebo ju podľa možnosti až zastaviť, je zvýšenie zachytávania uhlíka. Na to, aby sme sa mohli vysporiadať s emisiami, ktoré sme už vytvorili, sú kľúčové lesy. Je našou povinnosťou zachovávať ich všade, kde sa to dá, zvyšovať aj odolnosť a  hospodáriť spôsobom, pri ktorom nebude dochádzať k ich ochudobňovaniu,“ hovorí Milan Janák, manažér pre ochranu prírody vo WWF Slovensko.

Lesy stabilizujú našu klímu a bez nich by sa globálne teploty zvýšili o 0,5 °C. Každý rok však strácame lesy o veľkosti Portugalska. Odlesňovanie spôsobuje emisie uhlíka, zvyšuje sucho a vedie k teplejšiemu a suchšiemu miestnemu podnebiu. Ohrozuje tiež potravinovú bezpečnosť a živobytie miliónov ľudí.

WWF Slovensko pri príležitosti Dňa Zeme upozorňuje na to, že je čas konať a pozýva všetkých na podujatia, zamerané na pomoc prírodným ekosystémom.

 

“Keď ťa niečo trápi, prejdi sa po lese”

Tak znie heslo tohtoročných Lesníckych dní, ktoré sa už tradične konajú pri príležitosti Dňa Zeme. Celoslovenské podujatie pod záštitou ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má za cieľ informovať verejnosť o funkciách a dôležitosti lesov pre spoločnosť. Okrem bohatého sprievodného programu budú mať návštevníci príležitosť stretnúť sa s odborníkmi z prostredia lesníckych inštitúcií a dozvedieť sa viac o práci lesníkov a ochrancov lesa, o problémoch, ktorým čelia, aj o tom, ako môže v ochrane lesov pomôcť každý jednotlivec.

Na Lesníckych dňoch nebude chýbať stánok WWF, v ktorom môžu návštevníci živo diskutovať s našimi expertmi.

 

Návštevníci nájdu na podujatí aj stánok WWF, v ktorom môžu živo diskutovať s expertmi zo slovenského tímu Svetového fondu na ochranu prírody. V piatok 21. 4. budú pod logom WWF predstavené aktivity na Námestí SNP vo Zvolene a v sobotu 22. 4. na Partizánskej lúke v Bratislave. Návštevníci budú mať príležitosť zistiť viac o dôležitosti FSC certifikácie a o význame presadzovania zodpovedného hospodárenia v lesoch. Deti si prídu na svoje pri riešení rôznych interaktívnych hier.

Viac informácií o podujatiach nájdete tu.

 

V Topoľčanoch ožívajú príbehy oslobodených riek 

Pre zvrátenie trendu poklesu biodiverzity je potrebné zmeniť aj prístup k riekam. Európska únia si v Stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 dala za cieľ obnoviť 25-tisíc kilometrov voľne tečúcich riek. K cieľu sa prihlásilo aj Slovensko novou Koncepciou vodnej politiky, ktorá kladie dôraz na revitalizácie riek a mokradí a spriechodňovanie bariér na riekach.

Odstránenie nepoužívaných bariér je najlepší spôsob spriechodnenia riek, z ktorých tak miznú priehrady plné sedimentov a vracajú sa do nich migrujúce druhy rýb. Obnovuje sa dynamika toku a zvyšuje  biodiverzita, teda rozmanitosť života v rieke i na jej brehoch. Podľa iniciatívy Dam Removal Europe bolo doteraz v Európe odstránených z riek vyše 6 700 hatí a priehrad. Na Slovensku došlo v roku 2020 k odstráneniu väčšej hate na rieke Hučava v Podpoľaní.

 

Pri príležitosti Dňa Zeme WWF Slovensko upozorňuje na dôležitosť ochrany vodných tokov. V spolupráci s Galériou Topoľčany bude v termíne od 17. do 24. apríla 2023 na topoľčianskom námestí sprístupnená výstava fotografií WWF s názvom Živé rieky. Expozícia ukazuje, akými spôsobmi my ľudia rieky meníme a ako sa im dnes vďaka projektom obnovy a odstraňovania bariér snažíme vrátiť ich slobodu.

 

Občianske iniciatívy budú diskutovať ku klimatickým témam

V sobotu 22. apríla 2023 sa WWF zúčastní diskusie s názvom Investujme do našej planéty, ktorú organizuje denník SME a uskutoční sa v kníhkupectve Panta Rhei v Auparku. Diskusie budú voľne prístupné verejnosti, celé podujatie bude k dispozícii taktiež online. Moderátorkou diskusií bude redaktorka ekonomického magazínu INDEX Eva Frantová, ktorá sa intenzívne venuje ekologickým témam. Na otázky týkajúce sa životného prostredia bude za WWF Slovensko odpovedať riaditeľka Miroslava Plassmann.

 

O WWF

WWF (Svetový fond na ochranu prírody) je najväčšou nezávislou organizáciou na ochranu prírody na svete. WWF sa systematicky venuje ochrane prírody a udržateľnému rozvoju, pracuje na ochrane voľne žijúcich živočíchov, lesov, oceánov a sladkovodných ekosystémov a sústreďuje sa na hlavné príčiny straty biodiverzity, vrátane spôsobu výroby energie a potravín, potrebu transformácie ekonomiky, ozelenenia investícií a udržateľného využitia prírodných zdrojov. WWF aktívne pôsobí v takmer 100 krajinách sveta na 6 kontinentoch. Na Slovensku pôsobí organizácia od roku 2014 a ako samostatná pobočka od roku 2019. Tím WWF Slovensko sa prioritne sústreďuje na tri oblasti – ochranu lesov, vôd a voľne žijúcich živočíchov. Poslaním WWF je tvoriť budúcnosť, kde ľudia žijú v harmónii s prírodou.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img