ISSN 1337-8481

piatok, 24. mája, 2024

Literárne popoludnie so spisovateľkou

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Literárne popoludnia so spisovateľmi sú príležitosťou pre čitateľov komunikovať so svojimi obľúbenými autormi a dozvedieť sa viac o ich práci, inšpirácii a procese písania. V stredu 23. marca sa členovia Denného centra pre seniorov stretli so seredskou autorkou Ruženou Scherhauferovou. Prítomným prišla porozprávať o svojom najnovšom románe Láska z Bagdadu. Hoci knižka vyšla už pred niekoľkými mesiacmi, popoludnie so spisovateľkou bolo zaujímavým a obohacujúcim zážitkom pre každého zúčastneného.

Autorka začala predstavením svojho románu, načrtla cestu od začiatku po vydanie knihy a rozpovedala jej obsah. Láska z Bagdadu je román o krásnej Sáre, ktorá sa narodila Slovenke a Iračanovi. Po štúdiách na Slovensku sa otec vrátil s rodinou do Iraku a Sára si zvykala na nové podmienky. Zoznámila sa s mladíkom Aramom. Zaľúbili sa do seba, ibaže ich láska musela zostať v tajnosti, pretože Sára bola moslimka a Aram kresťan. Iracké zákony takýto vzťah neakceptujú a neakceptoval ho ani Sárin otec, zarytý moslim. Napriek nepriazni osudu a obdobiu ničivých vojen, ktorých strojcom bol despota Saddám Husajn, ich láska prežívala. Bola plná turbulencií a zúfalých pokusov byť konečne spolu, čo viedlo k tomu, že si nechtiac ubližovali. Aram sa z nerozvážnosti oženil, hoci svoju ženu nemiloval a so Sárou sa stretával ďalej. Po vojnách bola situácia v Iraku nejasná, pretože sa rozmohol terorizmus. Aram odchádza do zahraničia, neskôr do Austrálie. So Sárou je v kontakte. Má plán, ako by si konečne oni dvaja mohli život zmeniť a byť spolu. Sára Aramovo rozhodnutie napodiv schvaľuje. Potom sa Aram odmlčal…

Ruženu Scherhauferovú ako autorku mnohých románov v Dennom centre veľmi dobre poznajú. Okrem toho, že je členkou DC, tu pravidelne organizuje literárne besedy. Vždy pútavo rozpráva ako rozvíja postavy vo svojich knihách a tvorivý proces, ktorým prechádza pred uverejnením každej z nich. Romány píše od srdca a verí, že ak je kniha dobre napísaná, ak má príbeh, ktorý zarezonuje u čitateľov, svoje publikum si vždy nájde.

Počas besedy si zúčastnení vypočuli aj krátke úryvky z knihy, ktoré určite každého v publiku očarili. Popoludnie spestrili pripraveným programom aj žiaci Základnej umeleckej školy v Seredi. Celkovo bola skúsenosť s účasťou na literárnom popoludní s významnou seredskou spisovateľkou inšpirujúca. Autorkin pohľad na proces písania a jej ochota podeliť sa o svoje skúsenosti s publikom boli skutočne cenné. Podujatia ako sú tieto, pomáhajú podporovať hlbší cit k literatúre a sile písaného slova.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img