ISSN 1337-8481

pondelok, 27. mája, 2024

Vojenská vysielačka – rádiostanica R-105 v Múzeu totality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Napriek tomu, že sa nešpecializujeme na armádnu výstroj a výzbroj ČSĽA z čias socializmu, predsa len niekoľko zaujímavých kúskov v Múzeu totality nájdete.

Okrem legendárnych samopalov vzor 5  s pevnou a sklopnou pažbou, guľometov s nábojmi, a niekoľkých ďalších zbraní, plynových masiek rôznych typov, vojenských lekárničiek, bateriek, osvetľovacći telies, detektorov bojových plynov rôznych druhov a bežnej výstroje vojakov  ČSĽA, od tohto týždňa návštevník uvidí aj vysielačku / rádiostanicu z čias socializmu R-105. Aj toto zariadenie je kompletné a mimoriadne zachovalé.

O akom zariadení je reč?

Radiostanica R-105. Originálna prenosná krátkovlnná rádiová stanica, určená na spojenie v plukových rádiových sieťach. Rádiostanica vyvinutá v Sovietskom zväze bola vyrábaná licenčne pre našu Československú ľudovú armádu firmou Tesla Pardubice

Rádiová stanica R-105d ČSLA originál

  • krátkovlnná rádiová stanica z obdobia studenej vojny podľa paktu Varšavskej zmluvy
  • rádiostanice R-105/108/109/114 boli vyvinuté na začiatku 50. rokov minulého storočia na základe ukoristených rádiostaníc Wehrmachtu
  • model R-105d je modernizovanou verziou stanice R-105, ktorý má v sebe zabudovaný retlanzačný prístavok – ten umožňuje napríklad ovládať stanicu na diaľku cez telefónnu linku
  • frekvenčný rozsah: 36,0 až 46,1 MHz (vlnová dĺžka 8,33 až 6,5 m)
  • delenie stupnice po 50 kHz
  • pre obsluhu postačí jeden radista
  • napájanie z dvoch akumulátorov 2NKN24 (nie sú súčasťou)

Ďalšie exponáty MÚZEA TOTALITY s vojenskou tématikou:

  

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img