ISSN 1337-8481

piatok, 19. júla, 2024

Cestovateľ Igor Brezovar bol na Inchebe

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Miroslav Košírer / „Narodil som sa v roku 1973 v Slovinsku. Detstvo som prežil v prekrásnej malebnej dedinke menom Žužemberk. V 16 rokoch som sa s celou rodinou presťahoval do vtedajšieho Československa. A za to, že budem musieť opustiť kamarátov, mi otec sľúbil novú stodvadsaťpäťku. A tým to všetko začalo. Od krátkych ciest Prahou po vyučovaní cez návštevy susedných štátov až po cestu okolo sveta. Následne som s kamarátom, hercom Martinom Písaříkom, natočili pre Českú televíziu cestopisný seriál Po jedné stopě.“

„Motocykel BMW 1100 GS som zakúpil v roku 2000. Bol krásny, čierny a pripadal mi veľký…“ Odpoveďou je aj citát z anotácie na knihu vydavateľstva Jota – Igor Brezovar. Velká jízda začíná: „Šialenec. Neskrotný rebel a ešte oveľa viac. Diabol, ktorý na motorke obišiel svet. Milovník. Cestovateľ. Hrdina televízneho seriálu Po jedné stopě. Muž bez predsudkov so srdcom na pravom mieste. To je Igor Brezovar. Toto je prvá časť Igorovho osobitého rozprávania o tom, ako na motorke obišiel svet. V sedle motorky najazdil pol milióna kilometrov, navštívil šesť kontinentov. A tým si splnil svoj detský sen. Veľká jazda začína už v jeho šestnástich rokoch, keď sa ako bezstarostný chlapec vydáva na prvú prázdninovú cestu po Európe. Ako milovník života, motocyklov a žien počas nasledujúcich rokov opúšťa hranice Európy a vydáva sa do nového, neznámeho sveta. Stretáva sa s ázijskou pohostinnosťou, moslimským svetom, úplne odlišnými zvykmi a kultúrami. V Afrike pocítia na vlastnej koži ústretovosť a bezprostrednú radosť zo života, ale aj šialenosť tamojšej byrokracie, chudobu a zmar. A v Austrálii? Prekrásne metropoly, národné parky s obrími vodopádmi, voľne žijúcimi koalami, klokany, vtákopysky a ešte oveľa viac. Namiesto opisov toho, čo videl, sa zameriava na to, čo počul, s kým sa stretol. Diskutuje s každým, kto chce hovoriť, hoci vyznáva inú vieru a náboženstvo, má odlišnú farbu pleti alebo politické názory, ktoré sa nezlučujú s jeho vlastnými. Dospieva a spoznáva nielen svet, ale aj seba samého. Jeho príbeh stiera predsudky a pomáha odbúrať náš strach z neznámeho.

Na cestách sa ocitá vo vilách milionárov aj v slumoch medzi krysami. Vidí a na vlastnej koži pociťuje bohatstvo i úplnú chudobu. Stretáva lásku aj nenávisť, dobro aj zlo. To všetko ho formuje, mení jeho hodnoty a ukazuje ďalší smer.

Nenechajte sa zmiasť, veľká jazda nie je len o prehĺtaní kilometrov, je to cesta životom, ktorý prináša veselé aj horké chvíle. Budete sa smiať, klopať si na čelo, pri prezeraní fotografií sa možno pristihnete, že ticho závidíte, alebo sa pri čítaní naozaj naštvete. Jedno je ale isté – nudiť sa s Igorom rozhodne nebudete!“

Foto: Miroslav Košírer

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img