ISSN 1337-8481

pondelok, 27. mája, 2024

Hodina Zeme tento rok vyzýva ľudí, aby “vypli” v prospech našej planéty

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img
  • marca 2023 zmobilizuje WWF vďaka Hodine Zeme ľudí na celom svete
  • Na známych budovách a pamiatkach v rámci ikonického momentu Hodiny Zeme sa na jednu hodinu (od 20:30 miestneho času) vypnú svetlá, pričom jednotlivci na celom svete budú vyzvaní, aby počas dňa sami „vypli“ a strávili 60 minút tým, že urobia niečo pozitívne pre našu planétu
  • WWF varuje, že nasledujúcich sedem rokov je rozhodujúcich pre zastavenie straty biodiverzity a zmierňovanie zmeny klímy, preto konkrétne akcie sú potrebnejšie než kedykoľvek predtým
  • Veľkým krokom v oblasti ochrany divokej prírody je vyhlásenie úplne prvého riečneho chráneného územia na Slovensku v Hronskom Beňadiku, kde vďaka neúnavnej práci WWF a miestnej komunity namiesto plánovanej elektrárne zostane voľne tečúci Hron

WWF Slovensko |MM|  Hodina Zeme je najväčšou kampaňou WWF (Svetový fond na ochranu prírody), do ktorej sa každoročne zapája viac ako miliarda ľudí z celého sveta. Iniciatíva vznikla v roku 2007 v austrálskom Sydney, kedy 2,2 milióna domácností zhaslo svetlá a 2 000 firiem svoje reklamné pútače na jednu hodinu, aby tak spoločne symbolicky upozornili na akútnu potrebu riešiť problémy klimatickej zmeny. V súčasnosti Hodina Zeme okrem klimatickej zmeny upozorňuje aj na problém straty biodiverzity a ohrozenia prírodných zdrojov našej planéty.

“Prírodu už nestačí len chrániť, musíme ju začať obnovovať,” hovorí Martina Paulíková z WWF Slovensko.  WWF dlhodobo upozorňuje na potrebu ochrany dostatočne veľkých plôch divokej prírody. “Musíme vyčleniť územia, kde sa môžu voľne pohybovať zvieratá, kde môžu rásť stromy… Jednoducho dať prírode vlastný priestor. Na druhej strane vidíme, že mnohé zásahy človeka do prírody v minulosti vyvolali väčšie negatívne dopady na životné prostredie, ale aj zdravie a životy obyvateľov. Tam, kde je to možné, je potrebné tieto negatívne vplyvy odstrániť a dať riekam, lesom a živým organizmom novú šancu na život.” 

Na rieke Hron vyznačí WWF Slovensko počas Hodiny Zeme namiesto plánovanej priehrady obecné chránené územie

Takmer päťkilometrové Beňadické Alúvium Hrona vyhlásila Obec Hronský Beňadik všeobecne záväzným nariadením vo februári 2023. Na tomto mieste bola ešte donedávna plánovaná výstavba malej vodnej elektrárne. Proti jej výstavbe však dlhodobo protestovala miestna komunita aj ochranári. Vďaka ich spoločnému úsiliu tak napokon namiesto priehrady vznikne chránené územie. Jedná sa vôbec o úplne prvé riečne obecné chránené územie na Slovensku.

V sobotu 25. marca 2023, v deň venovaný Hodine Zeme, tím WWF Slovensko spolu s dobrovoľníkmi osadí v teréne tabuľky na označenie chráneného územia, v ktorom bude môcť rieka Hron naďalej slobodne prúdiť. Pri tejto príležitosti spoločne s miestnou komunitou, obcou Hronský Beňadik, Slovenským rybárskym zväzom, vodákmi a ďalšími dobrovoľníkmi vyčistia aj brehy rieky v úseku chráneného územia od naplaveného odpadu. Cieľom tohtoročnej Hodiny Zeme je totiž okrem iného inšpirovať ľudí, aby sami ako jednotlivci venovali akúkoľvek činnosť v prospech prírody, aby vykročili zo svojej rutiny, a dlhodobo žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode.

WWF vyzýva v rámci Hodiny Zeme jednotlivcov, komunity a inštitúcie na celom svete, aby symbolicky vypli osvetlenie a zároveň aktívne “vypli” sami

Dňa 25. 3. 2023 vyzýva WWF ľudí k vykročeniu zo svojej bežnej rutiny a investovaniu 60 minút svojho času na akúkoľvek činnosť prospešnú pre našu planétu – vyčistenie svojho okolia, lesa, brehov obľúbenej rieky, jazera, výsadby stromov, či skrášlenia parkov a záhrad. Jedna hodina sa tak premení na tisíce inšpiratívnych udalostí v prospech prírodného prostredia našej planéty.

Každý a kdekoľvek sa môže zapojiť do hodiny pre Zem.

Pridajte sa k Hodine Zeme aj vy!

🌍 Zorganizujte v rámci svojej organizácie, firmy, miestnej komunity, obce či mesta brigádu, čistenie brehov, lesa, parku, sadenie stromov, úpravu komunitnej záhrady, alebo podobnú činnosť pre zveľadenie prírodného prostredia vo vašom okolí

🌍 Zaregistrujte svoju organizáciu, firmu, obec, mesto v časti “ZAPOJÍTE SA DO HODINY ZEME?” na oficiálnom webe kampane, alebo potvrďte svoju účasť e-mailom na adrese hcarska@wwfsk.org

🌍 Akciu si naplánujte na sobotu 25. marca 2023, ak to však nie je možné, pridajte sa k iniciatíve Hodina Zeme v iný termín a venujte aspoň 60 minút Zemi

🌍 Informujte o vašom podujatí na webe a sociálnych sieťach, použite logo, banery a vizuál Hodina Zeme, ktoré si stiahnete na webstránke Hodina Zeme Slovensko

🌍 Zdieľajte fotky a videá z vášho podujatia na sociálnych sieťach a pridajte hashtag #HodinaZeme #VenujHodinuZemi #BiggestHourForEarth, #EarthHour #MyHourForEarth a označte WWF Slovakia na Facebooku, Instagrame a LinkedIn

🌍  Pomôžte šíriť osvetu o potrebe ochrany prírody a staňte sa súčasťou Najväčšej hodiny pre Zem

 

O iniciatíve

Hodina Zeme vznikla z iniciatívy WWF v roku 2007 v Austrálii a upozorňovala na dôsledky zmeny klímy. Postupne sa podujatie rozšírilo do viac ako 190 krajín. Od roku 2011 sa koná aj na Slovensku, a to z impulzu Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov. Spočiatku Hodina Zeme u nás upriamovala pozornosť na svetelné znečistenie, ktoré astronómov limituje v pozorovaniach. Od roku 2016 sa k organizovaniu podujatia pridalo WWF Slovensko a kampaň zamerala pozornosť na dôsledky klimatickej krízy, poškodzovanie prírody, vymieranie druhov rastlín a zvierat. Hodina Zeme vyzýva ľudí a firmy, aby zmenili svoje správanie a snažili sa žiť v rámci limitovaných možností našej planéty. Podujatie má tradíciu už aj na Slovensku. Každý rok symbolicky vypínajú osvetlenie hrady, zámky, mestá i obce, ale aj reklamné pútače súkromných spoločností.

 

O WWF

WWF (Svetový fond na ochranu prírody) je najväčšou nezávislou organizáciou na ochranu prírody na svete. WWF sa systematicky venuje ochrane prírody a udržateľnému rozvoju, pracuje na ochrane voľne žijúcich živočíchov, lesov, oceánov a sladkovodných ekosystémov a sústredí sa na hlavné príčiny straty biodiverzity, vrátane spôsobu výroby energie a potravín, potrebu transformácie ekonomiky, ozelenenia investícií a udržateľného využitia prírodných zdrojov. WWF aktívne pôsobí v takmer 100 krajinách sveta na 6 kontinentoch. Na Slovensku pôsobí organizácia od roku 2014 a ako samostatná pobočka od roku 2019. Tím WWF Slovensko sa prioritne sústreďuje na tri oblasti – ochranu lesov, vôd a voľne žijúcich živočíchov. Poslaním WWF je tvoriť budúcnosť, kde ľudia žijú v harmónii s prírodou.

 

Viac informácií

Earth Hour  – podujatia vo svete

Hodina Zeme Slovensko – zapojené inštitúcie na Slovensku

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Pekne,ale bohužiaľ to nie je nič platné,keď oceány brázdia tisíce tankerov.ked sa používa bridlicový plyn,ktorý neskutočne ničí prírodu,keď sa lieta o stošest,keď je viacej a viacej výletných lodi,a aj u nás,keď sa namiesto kanalizácie obohacujú mimovládky sčítaním medveďov,keď vidíme na poliach len monokultury,a hnojí sa nepríčetne a takto by som mohol pokračovať ešte celý deň.Je to smutné,ale bohužiaľ sú to len gestá a symboly,na skutočne ničenie našej planéty každý kašle.Money,Money a ešte raz Money.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img