ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Jednorazové fľaše sa už nenosia, ukážte nám svoju alternatívu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

SAŽP |MM|  Minulý rok začalo Slovensko zálohovať PET fľaše a plechovky. Tento krok síce výrazne znížil množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov, ale nevyriešil problém s neustálou produkciou plastových fliaš. Opäť totiž platí, že najlepší odpad je žiadny odpad.

Marcová výzva kampane Zatoč s odpadom, ktorej iniciátorom je Slovenská agentúra životného prostredia, upriamuje pozornosť na obmedzenie používania jednorazových nápojových obalov, ako sú tetrapaky, plechovky či plastové fľaše. Práve tie  sa totiž aj v súčasnosti, kedy sa životné prostredie a jeho ochrana dostávajú do popredia viac ako inokedy, tešia mimoriadnej obľube. Pre ilustráciu, v roku 2016 sa na celom svete predalo viac ako 480 biliónov plastových fliaš, pričom doba ich rozkladu je až  500 rokov. V roku 2018 sa v Európe vyprodukovalo takmer 61,8 miliónov plastov, z toho PET (polyetyléntereftalát) fľaše tvorili takmer 8 %. Recykluje sa pritom iba okolo 30 % plastov, väčšina tak stále končí na skládkach či v oceánoch, v lepšom prípade v spaľovniach na energetické využitie.

Na Slovensku sa každý rok predá zhruba jedna miliarda plastových fliaš. Problém nápojových obalov spočíva v ich krátkej životnosti. Doslova za pár sekúnd alebo minút sa stávajú odpadom. Tak, ako v prípade ostatných obalov, aj v prípade tých nápojových platí, že recyklácia nie je ideálnym a jediným riešením. Tým najdôležitejším je predchádzať ich vzniku. Skôr, ako si teda kúpime niečo v jednorazovom nápojovom obale, uvažujme, či neexistuje iná alternatíva. V súčasnosti sú na trhu dostupné kvalitné nerezové, sklenené či bambusové fľaše, poháre aj slamky. Mnohé mestá majú automaty na mlieko a existuje viacero bezobalových obchodov. Stačí len tak málo – začať od seba!

 

Zapojte sa do marcovej výzvy SAŽP „Ukáž svoju fľašu“. Postup je jednoduchý

  1. Máte svoju obľúbenú, opakovane použiteľnú fľašu na nápoje? Ukážte nám ju!
  2. Nekupujte nápoje v jednorazových obaloch. Naplňte si svoju obľúbenú fľašu vodou z vodovodu, pitných fontán či cisterien.
  3. Pošlite nám fotografiu svojej fľaše a miesta, kde ste ju naplnili. Napíšte, koľkokrát počas výzvy sa vám to podarilo.

 

Odborným garantom marcovej témy je NATUR-PACK a. s., registrácia do výzvy prebieha na tomto linku: https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/pripime-si-s-planetou

 

Vyhodnotenie februárovej výzvy zameranej na tému elektroodpadu je zverejnené tu: https://www.ewobox.sk/clanok/vezmi-knihu-nie-mobil

Šimon Svitok, Evirospektrum
Šimon Svitok, Evirospektrum
Šimon Svitok, Evirospektrum
Šimon Svitok, Evirospektrum

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img