ISSN 1337-8481

nedeľa, 19. mája, 2024

Historické fotografie mesta vždy zaujali. Ich úprave sa venuje umelec Richi

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Sereď / Richard Hričovský je známy nielen ako úspešný prevádzkovateľ „Rakety“ pri Váhu, ale aj umelec. Po úspešných rokoch z Rakety odišiel, chcelo to zmenu. Žiaľ, objekt má najlepšie roky už asi za sebou a nový prevádzkovateľ to na konci minulého roka vzdal.

Rišo iba nedávno otvoril „Bistro Galéria“, v ktorom okrem výborného a cenovo dostupného kebabu a zákuskov, čakajúceho zákazníka odmení pohľad na jeho olejomaľby vystavené priamo v bistre.

Rišo je aj zberateľom dobových fotografií mesta Sereď a má vyslovene unikátne zábery z časov, ktoré si pamätajú naozaj len tí najstarší obyvatelia mesta.

Pred asi desiatimi rokmi dal exkluzívne  médiu SeredOnLine.sk k dispozícii známy fotograf Jaroslav Hrušovský postupne celý svoj archív fotografií fotených ešte na čiernobiely kinofilm. Fotografie sme postupne uverejnili samozrejme bez zásahov a akýchkoľvek úprav. Čitatelia boli pohľadmi na historickú Sereď vyslovene unesení a nadšene nás kontaktovali s tým, že na fotografiách dokonca spoznali aj svojich už nežijúcich predkov.

Práve (ale nielen) tieto fotografie postupne Rišo digitálne coloruje, upravuje na nich ostrosť, jas, odtiene, kontrasty a dokonca „sem tam niečo vymaže, inokedy pridá, napríklad mení farbu oblohy, jej sýtosť, aj teploty“ – povedal sám umelec. Historickým fotografiám takto dáva ďalší rozmer.

Súbory upravených historických fotografií zverejňované na jeho FB profile postupne so súhlasom autora prevezmeme a prinesieme všetkým čitateľom nášho média.

– – –

Sereď cca 1935
Pamätám si trh na mieste, kde je malý park. Niečo také by si tam nemal? Mal 🙂. Upravené foto sú z knihy Sereď – dejiny mesta. Na foto vidíme Seredský jarmok, keď ešte mesto nemalo vybudované cesty.
Richi

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Myslím si, že keď ich upravuje, že pridáva jas, ostrosť… je to v poriadku. Ale si myslím, že by z nich nemal vymazávať, alebo pridávať. To už nie sú už pôvodné fotografie.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img