ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Fašiangové obdobie aj v Seredi ukončilo pochovávanie basy

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Plesová sezóna bola v Seredi ukončená vo veľkom štýle. V Dome kultúry sa uskutočnilo podujatie s bohatou tradíciou – pochovávanie basy. Fašiangová veselica sa konala presne deň pred popolcovou stredou a to 21. februára. Estrádna sála DK sa zaplnila takpovediac do posledného miesta. Na stoloch sa vynímali rôzne dobroty, ktoré si napiekli a doniesli šikovné gazdinky. Nechýbali voňavé fánky, šišky a iné tradičné dobroty, ktorých sa podľa našich zvykov musíme najesť dosýta, pretože nás čaká až do veľkonočných sviatkov 40 dňový pôst.

Fašiangami nazývame obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Počas tohto obdobia sa organizujú zábavy a plesy. Ani v Seredi tomu nebolo inak. Kto má rád plesy tak mal na výber hneď niekoľko spoločenských podujatí. Či už to bol Mestský reprezentačný ples, Fašiangový candrbál, Gymnaziálny ples, Ples s OZ Pomocníček alebo Ples TJ Rozkvet.

Každoročne je súčasťou podujatia aj pochod masiek a kostýmov od výmyslu sveta, o ktorý sa postarali členovia Denného centra pre seniorov. Identifikovať tváre skrývajúce sa za maskami často nedokázali ani ich najbližší priatelia. Po prehliadke nasledoval akt pochovávania basy. Ide v podstate o ľudové divadlo parodizujúce skutočný pohreb. O celý kultúrny program sa postarala ľudová hudba Hrnčarované, ktorí okrem toho, že hrali do tanca i do spevu, predviedli aj skvelé herecké umenie. Symbolický pohreb basy pobavil naozaj každého. Týmto aktom bola ukončená plesová sezóna, no zábava na tanečnom parkete pokračovala až do polnoci.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img