ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

… a povidat si budem jenom MY:

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Spomínate si na dnes už kultovú filmovú trilógiu  „Návrat do budúcnosti“? Prvú časť tejto úspešnej filmovej trilógie som videl ešte počas štúdia na strednej škole. Boli sme na výlete v Poľsku. Presnejšie v Lubline a inak iba niekoľko mesiacov od od havárie Černobylskej atómovej elektrárne. Rovnako ako v bývalom socialistickom  Československu, ani v Poľsku si v danej dobe z havárie ťažkú hlavu nik nerobil.

V kine sme na vtedy vážne nadčasový film čumeli a rozmýšľali sme nad tým, či svet aj u nás bude vyzerať tak, ako film predpovedá.

Dnes vieme, že nevyzerá a do značnej miery ani dlho vyzerať nebude.

Aj u nás boli vizionári napriek tomu, že o internete, mobilných telefónoch a už vôbec napríklad umelej inteligencii, sme ani len netušili. Bola to doba diernych štítkov, pások a magnetofónových kaziet.

Napriek tomu si spomínam na zaujímavú skladbu skupiny  Fešáci, predpovedajúcu budúcnosť priam dokonale. Že by už vtedy tušili exiestenciu napr. sociálnych sietí v budúcnosti?

V skladbe  Dialog 2000 sa bavia dva telefónne automaty. Pripomínam, že v danej dobe boli síce telefónne záznamníky, no u nás kazetové a aj vlastnenie takéhoto telefónu bolo skutočne prepychom. Telefón so záznamníkom mohol občan socialistického Československa získať zo zahraničia, prípadne možno v TUZEXe.

Tu je text nadčasového pokecu – komunikácia dvoch telefónnych automatov v skladbe  DIALOG 2000:

– – –

Dobry den,hovori k vam automat,hovori k vam automat..
dovolal jste se na telefonni cislo 3758,nikdo neni doma..
ale jestli chcete muzete nechat vzkaz,ktery bude natocen na magnetofonovy pasek,pokud nebude delsi nez 30sekund…prosim hovorte…
Ja chci jenom vyridit,ze az nekdo prijde domu,takze ma volat 3917,to je vsechno…
Vas vzkaz byl natocen..nashledanou…
Pockejte-ja jsem taky automat
Vazne?A s jakym typem mam tu cest?
Ja jsem AZ9C lomeno 26
To jste mladsi…s blokovacim okruhem?
Ano,a s dvojitou vazbou ABM…
Jak casto byvate zapojen?
Nekdy to vyjde tak,ze cely den,ja jsem citlivy automat a nemam si s kym povidat,to nemyslim to neni hlaseni,
ja myslim s nekym,meho razeni,a vy jste ted prvni normalni hlas,mate na me jeste chvilku cas?
Ted zrovna ne,jsem v provozu jenom pres obed,ale co kdybychom dali rec zitra v pet…
Takze muzu vam zitra zavolat?
Jiste..ja se taky muzu porouchat,proste se mi spoje zahreji a muzeme si volat casteji…
Vyborne PANE…PANE..muzu vam tak rikat?
Muzes a budeme si tykat…a zitra vypni signal a kontrolku at svitit nikdo nevidi….
Vyborne PANE.. a kaslem na lidi…
LIDI…LIDI…stejne jednou budou mit techniku,ze problem bude jenom volba knofliku,na vsechno bude automat,vsechno je bude poslouchat.i..tyristory,volty,atomy…a povidat si budem jenom MY::

Toľko zaujímavý text skladby z konca socializmu v ČSSR. Ako, mýlili sa veľmi v predpovedi budúcnosti?

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Citujem
    *V kine sme na vtedy vážne nadčasový film čumeli a rozmýšľali sme nad tým, či svet aj u nás bude vyzerať tak, ako film predpovedá“

    A čo takto si prestať vymýšľať? Veď film ktorý ste v kine videli bol cesta do minulosti, do roku 1955 🤣

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img