ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Viaceré školy riešia medzi deťmi žuvací tabak. Preventistka prednášala ôsmakom v Galante

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

KR PZ Trnava |MM| Preventistka prednášala ôsmakom na škole v Galante na tému drogových závislostí a žuvacieho tabaku.

Aj keď ide o bežne dostupný tovar, je stále zakázané ho predávať mladistvým. Žiakom bolo vysvetlené, kedy je ich konanie v rozpore so zákonom a aké má trestno-právne dôsledky.

„Závislosť vznikne veľmi rýchlo, že si to tie deti ani neuvedomia. Do tela sa dostane pri žuvaní oveľa väčšie množstvo nikotínu, než pri bežnom inhalovaní, no a dieťa si postupne vytvorí toleranciu, čiže potrebuje čoraz vyššiu a vyššiu dávku,“ vysvetľuje Lena Petráková, zástupkyňa primára Psychiatrickej nemocnice v Kremnici, v relácii RTVS.

U nás je predaj zakázaný osobám mladším ako 18 rokov.

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa by mohlo používať žuvací tabak, jedným z prvých znakov je žlté sfarbenie zubov.
Tiež si treba všímať prípadné zmeny nálad, úzkostné stavy a podobne.
Zvyšujúce sa dávky žuvacieho tabaku u detí vyvolávajú búšenie srdca, často i pocit zvierania na hrudi. To už by mal byť vážny varovný signál pre rodičov.
Žuvací tabak má tú nevýhodu, že je ťažšie odhaliť jeho užívanie deťmi, nakoľko nesmrdí tak ako cigarety.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img