ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Suvenírové zápalky

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Na začiatku bol inzerát s ponukou na predaj 18 sérii suvenírových zápaliek s ukrajinskými zápalkovými škatuľkami. Pre tých, čo by nevedeli, čo sú suvenírové série, stačí pozrieť na niektorý obrázok. Je to vždy séria niekoľkých zápalkových škatuliek na jednu tému vložených vo väčšej škatuli. Dali sa kúpiť kedysi dávno za 50, 60 a neskôr aj za 90 kopejok v Sovietskom zväze. Obsahovali buď 18 (3×6) alebo až 28 (4×7) zápalkových škatuliek. Bohužiaľ zohnať ich dnes je takmer nemožné. Ani skúsenejší kolegovia zberatelia nevedia poradiť, kam sa pri prípadnej návšteve Ruska obrátiť, kde sa spýtať. Takže nám zostáva jedine internet a rôzne burzy. A tak tomu bolo aj teraz. S malou výnimkou…

Odpovedal som teda na inzerát, s tým, že vezmem všetky ponúkané série. V tomto prípade každá z nich obsahovala 16 (4×4) zápalkových škatuliek. Ozval sa mi mladý muž, ktorému som následne zavolal. Vykľul sa z neho Ukrajinec, ktorý už niekoľko rokov žije a pracuje na severnej Morave. Posielať poštou takýto zberateľský materiál je dosť drahé a myslím, že aj nebezpečné. Natoľko zase pošte neverím. A to napriek tomu, že v zápalkových škatuľkách nie sú zápalky. Našťastie som vtedy mal cestu na východ Slovenska, tak som to zobral cez Žilinu. Predajca bol tiež ochotný, čo vyústilo do stretnutia neďaleko slovensko-českých hraníc. A tam ma čakalo prekvapenie.

Namiesto ponúkaných 18 sérii som dostal 21. Ale to ešte nebolo všetko. S mladým mužom prišiel aj jeho starý otec. Ten bohužiaľ nebol v Česku pracovne. Ušiel tam pred vojnou a bol to zberateľ, filumenista z mesta Mikolajiv. Ako sa mu do ČR podarilo dostať časť svojej zbierky som sa ho bohužiaľ neopýtal. Zaujímavejší bol totiž dôvod predaja zápaliek, ktorý som našiel napísaný aj na papieri priloženom k škatuliam so zápalkami. Výťažok chcel venovať na podporu Ukrajiny vo vojne proti Rusku. V podstate mi to bolo jedno, na čo peniaze použije, ale ten dôvod bol veľmi smutný. Bol by som radšej, keby sa takéto veci nemuseli diať. Zápalkové škatuľky sú prekrásne, ale v tomto prípade by som bol radšej, keby naďalej patrili ich pôvodnému majiteľovi. A keby zberatelia nemuseli opustiť, či predávať svoje zbierky, pretože je vojna. Niektoré zbierky sú totiž celoživotnými dielami ich autorov a majú neoceniteľnú hodnotu. Minimálne pre nich samotných.

Prajem pánovi z Mikolajiva, aby sa ešte mohol niekedy k svojej zbierke vrátiť a užiť si ju. V pokojnom dôchodku. A nielen jemu. Ale všetkým zberateľom na oboch stranách akejkoľvek frontovej hranice.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img