ISSN 1337-8481

nedeľa, 16. júna, 2024

Zavedenie koeficientu za neudržiavané stavby na území Serede

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Dňom 1.6.2022 vstúpila na Slovensku do platnosti novela zákona, podľa ktorej si mestá a obce budú môcť vyrubiť vyššiu daň zo schátraných stavieb, ktoré sú neudržiavané, nezodpovedajú základným požiadavkám na stavby alebo sú stavbami závadnými, ohrozujúcimi život alebo zdravie osôb. V takýchto stavbách sa hromadí odpad, sú miestom zdržiavania bezdomovcov, narkomanov a niekoľko rokov špatia vzhľad okolia. Príkladom takej stavby v Seredi je budova bývalého Milexu. Samosprávy doteraz nemali páky na to, ako donútiť majiteľov takýchto stavieb niečo s nehnuteľnosťami robiť. Práve spomínaný koeficient, môže priniesť v tejto oblasti zmenu.

Hodnota koeficientu a výpočet sadzby

Sadzba dane pre takého stavby je súčin sadzby dane zo stavieb určenej vo všeobecne záväznom nariadení a koeficientu sadzby dane neudržiavanej stavby. Koeficient môže byť maximum 10.

Zvýšenú daň zo schátraných stavieb bude možné vyrubiť až v prípade, že vlastník stavby bol na zámer uplatniť na jeho nehnuteľnosť koeficient najmenej dvakrát vyzvaný. https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=508002

Zavedenie koeficientu v Seredi

Mestskí poslanci v Seredi sa na rokovaní zastupiteľstva 13. decembra uzniesli na zavedení koeficientu a to s maximálnou hodnotou 10.  Aj toto  bude jeden z nástrojov ako donútiť vlastníkov, aby sa starali o svoje nehnuteľnosti a udržiavali ich v poriadku. Najbližší možný príjem do rozpočtu mesta bude až na rok 2024.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img