ISSN 1337-8481

utorok, 21. mája, 2024

Kultová socialistická lampa „RAKETA“ z V.D. Novoplast Sereď

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Zbierka zameraná na firmy pôsobiace za čias socializmu v Seredi sa rozširuje. Po sériách odznakov bývalej NHS, viac ako tri desaťročia starom šumivom z Vinárskych závodov n.p., literatúre, niekoľkých kúskoch originálneho niklu z niklovky a ďalších zaujímavých kúskoch zo sereďských závodov, sa nám konečne podarilo zaobstarať aj dnes už kultovú lampu „RAKETA“ za socializmu v rokoch 1960 až asi 1970 vyrábanú vo V.D. Novoplast Sereď.

Práve takáto lampa na drevených alebo oceľových nohách nemohla chýbať snáď v žiadnej sereďskej domácnosti.

Lampy boli vo farbách červená, žltá, zelená a modrá. Možno aj v iných, o ktorých nemáme vedomosť.

Ak sa takáto dnes už nepotrebná lampa nachádza niekde odložená aj u vás neváhajte a kontaktujte nás. O Seredi chceme zhromaždiť maximum vecí, vďaka ktorým mesto (samozrejme okrem kriminality) poznali ľudia v celej ČSSR.

Ďakujeme.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality:

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Tá je dosť samodomo prerobená nie a doničená? Originál mal drevené nožičky, trochu oddialené od toho tienidla. Je v dražbe na aukre za nejakých 140€ aktuálne.

  2. Ivor 6. decembra 2022, 21:49:
    Aky smrad? To je vona! Polyesterova zivica pekne vonia. To, ze to stale pachne, znamena, ze sa z toho stale uvolnuju zdrave chemikalie.

  3. Ja mám ešte ten starí mixér ETA oranžový a 40 rokou robím na ňom stále ide a bez chyby Deti majú tie nové mixéri a nestoja za nič maximálne vydržia 3 4 roky a môžu to vyhodiť no proste šmejd

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img