ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

17. november: Deň boja za slobodu a demokraciu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR  |MM|   „Tá vaša revolúcia je taká iná, taká nežná,“ prvýkrát odznelo od spisovateľa Vladimíra Mináča v televíznej debate so študentmi v novembri 1989. Názov „Sametová revoluce“ sa zas rozšíril z českých žurnalistických kruhov do zahraničia, vďaka čomu sa udalosti z novembra a decembra 1989 v Československu prekladajú do anglického jazyka ako „Velvet Revolution“.

17. novembra si každoročne pripomíname výročie tzv. Nežnej revolúcie, série nekrvavých podujatí v Prahe, Bratislave a ďalších mestách v Československu, ktoré viedli ku koncu socialistického režimu v Československu.

Dátum 17. novembra 1989 na zorganizovanie pokojnej demonštrácie v Prahe nebol stanovený náhodne: medzinárodná študentská únia stanovila 17. november ako Deň študentstva na pripomenutie 50. výročia udalostí z roku 1939, kedy boli v Prahe po pohrebe českého študenta medicíny Jana Opletala potrestaní všetci študenti zatvorením všetkých českých škôl.

Rovnako tak nebolo náhodou, že demonštrácie v roku 1989 organizovali primárne študenti, ku ktorým sa postupne pridávali ďalšie skupiny populácie, medzi prvými umelci. Žiadali najmä odstúpenie skompromitovaných komunistických politikov, dodržiavanie ľudských a občianskych slobôd, prepustenie politických väzňov, slobodné voľby alebo začatie dialógu s nezávislými iniciatívami.

V Bratislave sa demonštrácia uskutočnila už 16. novembra, následný deň 17. novembra sa v Prahe konala demonštrácia za účasti približne 15 000 ľudí, proti ktorým polícia brutálne zasiahla (podľa neskoršieho oficiálneho vyšetrovania bolo zranených až 568 osôb). Napriek tomu bola demokratizačná zmena v Československu v nasledujúcich rokoch v porovnaní s inými európskymi krajinami relatívne pokojná, takmer zamatová.

17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, je na Slovensku štátnym sviatkom od roku 2001; od roku 2019 zároveň v Bratislave pri príležitosti jej 30. výročia vzniklo Námestie Nežnej revolúcie.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Vyštrngali sme si zdevastované zdravotníctvo, infraštruktúru, cesty, korupčné súdnictvo, nenávisť a súperenie medzi ľuďmi. Ale máme banány. V akcii sa dajú aj kúpiť, no nedajú sa jesť. Také sú odporné.

 2. Keď Biľak povedal, že banány budeme mať lacnejšie ako zemiaky a budeme otroci vo vlastnej krajine, lebo všetko bude v cudzích rukách, tak sa z neho smiali. Dnes možno povedať, že všetci zmrdi, ktorí sa bili do pŕs akí sú bojovníci za demokraciu si žijú ako prasce v žite a zvyšku národa ostala holá riť a dlhy na krku. Ale máme slobodu a demokraciu. Môžem ju je…

 3. Vsetkych dezolatov co chcu komunizmus tymto pozyvam na nenavratny pobyt do Severnej Korei.

  Kim by vas naucil jest travu v parku od hladu

 4. Václav Klaus v XTV – Pane prezidente časť dvadsiata šiesta.
  Natočené tesne pred 17. novembrom. https://www.youtube.com/watch?v=z-LB6tj1qHc
  Otázka moderátora:
  Co všecho Vy připravujete, Váš jako soukromný program na sedmnástý listopad?

  Odpoveď Václava Klausa:
  Tak já shodou okolností musím promluvit na nějaké velké koferenci v Ženevě, takže toho sedmnástýho tady nebudu. Ovšem , ovšem jakkoli to je klíčový mylník našich moderních dějin, tak já myslím, že jeho slavení dneska už začíná být velmi, velmi sporné. Ta Národní třída už byla dávno ukradena a já myslím, že tam jít nemá smysl, protože tam se člověk múže potkávat s lidmi, kteří využívají této chvíle jako jakékoli příležitosti, aby pískali na ňěkoho, hrozili na někoho a tak dále.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img